Wścieklizna u psa – jak rozpoznać? Jak zapobiegać?

Wścieklizna to jedna z najgroźniejszych chorób zwierząt, która może także zagrażać ludziom. Dlatego w Polsce od lat szczepienia przeciwko wściekliźnie dla psów są obowiązkowe. Kotów to nie dotyczy, choć w ich przypadku szczepienie jest zalecane. Nie wszyscy właściciele poważnie podchodzą do swoich obowiązków, czego efektem może być zachorowanie psa na wściekliznę. Jak rozpoznać objawy? Czy psa chorego na wściekliznę można uratować?

Jak dochodzi do zarażenia? Jakie objawy?

Wścieklizna jest chorobą wirusową przenoszoną przez ugryzienie, zadrapanie lub przedostanie się śliny do oka lub pyska zwierzęcia. Ma ostry przebieg i bardzo szybko daje niepokojące, ale czytelne objawy, takie jak:

  • Gorączka
  • Diametralna zmiana charakteru – pies agresywny może nagle stać się uległy. Ten potulny staje się natomiast agresorem.
  • Nagłe ataki szału
  • Ślinotok, czyli tzw. piana z pyska
  • Wyczulenie na bodźce, jak dźwięk czy światło
  • Światłowstręt
  • Wodowstręt
  • Drgawki
  • Porażenie mięśni żuchwy i przełyku
  • Zapadnięcie w śpiączkę

Gdy dojdzie do zarażenia psa wścieklizną

Wówczas nie ma dla niego ratunku, ponieważ medycyna nie zna lekarstwa na wściekliznę. Zwykle w sytuacji, gdy u psa obserwuje się już ślinotok, zwierzę przeżyje nie więcej niż 10 dni. Dlatego z reguły psa się po prostu usypia.

Ważne

Wścieklizna zagraża także ludziom. Rocznie na całym świecie umiera na nią blisko 60 tysięcy osób.

Warto również wiedzieć, że gdy pies ugryzie człowieka, zgodnie z prawem musi zostać poddany obserwacji. Jeśli nie był szczepiony przeciwko wściekliźnie, wówczas człowiek otrzymuje serię zastrzyków, a pies trafia na co najmniej 15-dniową kwarantannę. Jeśli po tym czasie nie pojawią się u niego objawy choroby, wówczas dostaje zastrzyk ze szczepionką i może wrócić do domu.

Najważniejsza profilaktyka

Szczepionki przeciwko wściekliźnie są skuteczne i obowiązkiem każdego właściciela psa jest poddać zwierzę szczepieniu raz do roku. Weterynarz musi odnotować ten fakt w książeczce zdrowia.

Pierwsze szczepienie psa można przeprowadzić już w 2 miesiącu życia, a następnie postępować zgodnie z kalendarzem szczepień.

Wścieklizny nie wolno bagatelizować. To wciąż groźna choroba, którą pies może się zarazić podczas spaceru w lesie. Zwierzę nie będzie umiało zapanować nad wirusem, a objawy choroby mogą być bezpośrednim zagrożeniem dla życia właściciela.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie