YORKSHIRE TERRIER - Pielęgnacja Yorka

KĄPIEL

Kąpiel możemy bezpiecznie zacząć od 10.tygodnia życia naszego yorka. Trzeba jednak zaznaczyć że musi on być do tego odpowiednio przygotowany. Od najwcześniejszych chwil obcowania z pieskiem, czyli niedługo po przywiezieniu go do naszego domu, jak tylko nadarzy się okazja, starajmy się przyzwyczajać go do stania na podwyższeniu np. na stole wyłożonym kocem, oczywiście bacząc by nie spadł. Początkowo będzie to tylko chwilka lecz yorkshire sa niezwykle inteligentne i jeśli stanowczo przedstawimy nasz "punkt widzenia" błyskawicznie zrozumie w czym rzecz. Taki nawyk będzie wprost nieoceniona zaleta yorka przy wykonywaniu wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych, od czesania zaczynając, na prezentacji wystawowej kończąc. Również podczas kąpieli ułatwi nam znacznie prace.

Małego yorkshire bardzo wygodnie jest kapać w umywalce-dotyczy to kilku pierwszych, krótkich kąpieli. W wieku wczesno szczenięcym .Dno umywalki wykładamy ręcznikiem lub gumowa mata , tak aby piesek się nie ślizgał. Odkręcamy wodę delikatnie nie bezpośrednio na psa i w żadnym wypadku prosto na jego głowę! Ciepła woda, nabierana na dłoń, zwilżamy włosy dokładnie na całym ciele, po czym nanosimy na nią niewielka ilość szamponu  Dokładnie masując, myjemy pieska chwaląc go i uspakajając w razie potrzeby.

Przy spłukiwaniu jedna dłoń podkładamy pod mostek yorka - między przednimi łapkami-i unosimy go lekko tak, aby tylne łapki nadal oparte były o dno umywalki, przednimi zas piesek będzie na początku obejmować nasza dłoń. Druga ręka zaś kierujemy strumień wody na kapanego malucha i spokojnie ,dokładnie spłukujemy mydliny. Uważając, aby woda nie zalała mu pyszczka i uszu. Może to spowodować ,że niepotrzebnie się wystraszy i zapamięta na długo taka "mokra nieprzyjemność". Mokrego pieska stawiamy na ręczniku . Po czym owijamy go na kilka minut drugim miękkim ręcznikiem celem "odsączenia" nadmiaru wody. Nie należy energicznie wycierać yorka ręcznikiem, gdyż powoduje to splatanie i zmechacenie włosa.

Nieco obeschniętego, odwiniętego z ręcznika psa stawiamy na wyłożonym ręcznikiem stole. Mamy już przygotowana suszarkę do włosów , szczotkę i grzebień. Na dłonie nabieramy odrobinę balsamu do włosów (balsam do stosowania bez spłukiwania) wmasowujemy lub spryskujemy specjalnym ułatwiającym rozczesywanie włosów. Dopiero teraz rozpoczynamy delikatne rozczesywanie włosa, podsuszając go ciepłym (nie gorącym) powietrzem z suszarki. Susząc kierujemy powiew z góry, jednocześnie rozdzielając włos szczotka lub grzebieniem.

Włoski pod oczami i na bokach uszu a także wąsy i brodę czeszemy specjalnym, malutkim ,gęstym grzebykiem. Bardzo ważne jest, aby nie szarpać i nie wyrywać włosa i nie sprawiać psu bólu, gdyż szybko zniechęci się do takich zabiegów i będzie przezornie uciekać lub się wyrywać , pomagając sobie histerycznymi wrzaskami.

Po dokładnym rozczesaniu i wysuszeniu , używamy oliwki celem natłuszczenia i nawilżenia włosa .Częstotliwość kąpieli Yorkshire terriera wynosi raz na siedem, dziesięć dni.

DLACZEGO SIERŚĆ SIĘ ELEKTRYZUJE I JAK SOBIE Z TYM RADZIĆ?

Wiele osób używa do czesania psów grzebieni i szczotek z tworzyw sztucznych. To niestety błąd, na skutek którego włosy yorka staja się naelektryzowane. Aby uniknąć tego zjawiska ,należy używać przyborów wykonanych z metalu lub z drewna i metalu. Nie czeszemy psa stojącego na plastikowym podłożu, tylko na podkładzie z gumy. Można też stosować przeznaczone dla psów płyny elektrostatyczne, które nie tylko sprawiają, ze włos się nie elektryzuje, ale także zwilżają i odżywiają sierść oraz ułatwiają jej rozczesywanie.

WYBARWIENIE YORKÓW

Po urodzeniu yorkshire terriery przypominają miniaturowe rottweilery - sa krótkowłose, czarne ,podpalane, z rozkładem znaczeń jak u dobermana. Potem jednak jaśnieją, powiększają się też rude znaczenia. Zwykle zmiana barwy rozpoczyna się na główce w wieku 7-8 tygodni. Rozgarniając włosy, zauważymy ,że u nasady robi się srebrzystoszara wieku 8-10 tygodni podobne zmiany-kolor stalowy - zachodza na grzbiecie. Pożądane jest, aby włosy przebarwiały się cienkimi niteczkami. Często jednak dotyczy to całych pasków włosów

Z czasem głowa staje się srebrno- ruda, stopniowo kolor złoty wypiera srebrny. Wyzłacanie może się zakończyć przed upływem roku, ale zwykle następuje w wieku od 1,5 roku do 2 lat. Dotyczy to psów o najbardziej pożądanej szacie: prostej, ciężkiej i jedwabistej. Inne typy włosów wybarwiają się słabo. Czasem na zawsze pozostają czarne smolenia na głowie lub prawie czarny płaszcz. Jesli do roku pies nie zacznie się intensywnie i wzorcowo wybarwiać, to zapewne nie wybarwi się nigdy.

PRZYGOTOWANIE YORKA NA WYSTAWY

Psy regularnie wystawiane musza mieć na co dzień zakładane papiloty, po zastosowaniu specjalnego olejku-zabezpiecza to długie włosy przed zniszczeniem. Papiloty należy zdejmować raz na 2 dni i zawijać ponownie po rozczesaniu i nałożeniu olejku. Przed wystawa kapiemy yorka w szamponie odtłuszczającym, nakładamy balsam i środek antystatyczny (nie używa się wówczas olejków), a następnie dokładnie suszymy włosy. Po starannym osuszeniu włosów, upinamy kucyk na główce, wpinamy kokardkę. Jeśli nie czujemy się na siłach zrobić tego wszystkiego samodzielnie, możemy skorzystać z pomocy salonu dla psów lub doświadczonego hodowcy. przyjęło się wystawianie yorków na postumentach przykrytych narzutkami-zwyczaj ten wciąż obowiązuje w Wielkiej Brytanii, jednak yorkshire terriery coraz częściej prezentowane są na ozdobnych podkładach lezących na ziemi.

CZY TO PRAWDA ,ZE SZELKI NISZCZĄ WŁOSY YORKOM ???

Wielu właścicieli psów, zastanawiając się nad zakupem szelek, zadaje sobie pytanie, czy nie będą one niszczyły włosów. Można uniknąć tego rodzaju kłopotów , odpowiednio je dobierając. Stosowanie szelek jest często konieczne. W wypadku małych ras, takich jak yorkshire terrier noszenie obroży może powodować problemy z delikatna krtanią (szczególnie w wieku szczenięcym). Jest ona narażona na uszkodzenie w razie nagłego szarpnięcia smyczą (łatwo o nie, zwłaszcza gdy używa się smyczy automatycznej )i wówczas gdy pies ciągnie.

Zaleta szelek jest także to, że sa bardziej stabilne niż obroża, która ma tendencje do obracania się na szyi, a co za tym idzie - do niszczenia szaty. Obroże metalowe (łańcuszki ) mogą także brudzić włosy. Szelki właściciele zakładają jedynie na czas spacerów i zaraz po powrocie do domu je zdejmują. Pozwala to uniknąć kołtunienia i połamania włosa, co często się zdarza, jeśli zostawi się psu obroże na szyi na dłużej. Zbyt luźne szelki będą się przesuwać na ciele, wycierając włos, zbyt ciasne będą go łamały i powodowały dyskomfort naszego pupila. Jednak odpowiednio dobrane to często lepsze rozwiązanie niż obroża-nawet u ras, których największa ozdoba jest piękny , jedwabisty ,długi i lśniący włos.

źródło za zgodą: Iwona Szkodzińska, www.euro-emi.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie