Jak wybrać dobre psie SPA? 4 szczegóły, na które trzeba zwrócić uwagę

Wiele ras psów wymaga wykonywania regularnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie jest to wcale fanaberia właściciela, ale realna potrzeba. Dotyczy to nie tylko psów wystawowych. Praktycznie każdemu czworonogowi należy się, aby raz na jakiś czas zafundować mu przycinanie pazurów, oczyszczanie łapek, skrócenie sierści (szczególnie latem) czy porządne kąpanie. Wówczas najlepiej wybrać się do profesjonalnego psiego SPA. Jak wybrać to naprawdę dobre? Zwróć uwagę na te 4 szczegóły.

  1. Zachowanie właściciela/pracownika – w polskich warunkach w psich SPA najczęściej pracują sami właściciele. Jednak bez względu na to, kto wita nas i naszego pupila od progu, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na zachowanie tej osoby. To specyficzna praca, która wymaga odpowiedniego podejścia do psów. Nie może jej wykonywać osoba nerwowa, źle nastawiona do zwierząt, której zależy tylko na zrobieniu szybkiego interesu. Właściciel/pracownik musi przywitać się z psem, uspokoić go, dać mu coś dobrego na zachętę (jeśli właściciel się na to zgadza). Warto na to zwrócić baczną uwagę, szczególnie jeśli zamierzamy zostawić pupila samego.
  2. Wyposażenie – to naprawdę straszne, że zdarzają się jeszcze takie „psie SPA”, których wyposażenie urąga znaczeniu tej profesji. Niefachowe narzędzia (np. „ludzkie” nożyczki), brak wydzielonych stref do poszczególnych etapów pielęgnacji, stół, który jest zwykłą ławą z jadalni – to niestety wciąż codzienny widok w wielu salonach. Rozsądny właściciel nie powinien zostawiać swojego pupila w takim miejscu. Strach bowiem pomyśleć, jak przeprowadzony zostanie choćby najprostszy zabieg.
  3. Klatki – zgroza, z którą niestety nadal można się spotkać. Wiele salonów, szczególnie tych większych, gdzie panuje duży ruch, korzysta z klatek, w których zamykane są psy oczekujące na wykonanie zabiegu. To fatalna, choć wygodna praktyka. Na pierwszy rzut oka trudno będzie Ci oczywiście stwierdzić obecność klatek w salonie (są chowane na zapleczu), dlatego warto o to po prostu zapytać właściciela i poprosić o możliwość zapoznania się z wyposażeniem tego miejsca. Jeśli odmówi, najpewniej ma coś do ukrycia.
  4. Doświadczenie groomera – każdy zawodowy groomer, który ukończył profesjonalne kursy pielęgnacji psów, będzie chciał się tym pochwalić. Zwróć zatem uwagę, czy na ścianach salonu wiszą dyplomy, certyfikaty i nagrody za udział w konkursach groomerskich. Jeśli tak, jest to dobry znak – masz wówczas niemal pewność, że pies zostanie obsłużony profesjonalnie. Pamiętaj jednak, że żaden dyplom nie zastąpi zwykłej, ludzkiej empatii względem zwierząt.

Wybierając psie SPA warto zasięgnąć języka i poszukać informacji na forach miłośników psów. Najlepiej, jeśli będzie to miejsce polecone przez znajomego. Nie wahaj się również poprosić o poprawki, jeśli uważasz, że pies nie jest dostatecznie dobrze wypielęgnowany. W końcu zabiegi groomerskie nie są takie tanie, a w gruncie rzeczy chodzi o dobro i wygląd zwierzaka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie