Jak obciąć psu pazury?

Każdy pies musi mieć regularnie przycinane pazury. Zbyt długie mogą powodować u Twojego pupila dyskomfort podczas chodzenia a nawet ból. Do tego zabiegu najlepiej przyzwyczajać już szczeniaki, żeby później z dorosłymi psami nie mieć problemów. Sprawdź, jak to robić i jakie narzędzia będą potrzebne.

Podstawy pielęgnacji

Regularne przycinanie pazurów jest konieczne u psów, które żyją w mieszkaniach i na co dzień nie biegają po chodnikach czy innej twardej nawierzchni, na której ścierają się w sposób naturalny. Jeżeli słyszysz, że pies stuka nimi po podłodze, to najwyższy czas je skrócić.

Bardzo długie pazury najlepiej obcinać co kilka dni po 2-3 mm, żeby nie uszkodzić nerwu, który w nich biegnie. Podczas skracania trzeba też bardzo uważać, by nie doszło do krwawienia. Gdy już się to przytafi, to użyj specjalnego preparatu dezynfekującego i tamującego krew.   

Czym obcinać pazury?

Do obcinania musisz mieć odpowiedni sprzęt. Pamiętaj, że zwykłe nożyczki, cążki do paznokci z Twojej kosmetyczki czy obcęgi z warsztatu nie nadają się do skracania psich pazurów. Mogą zrobić Twojemu pupilowi sporą krzywdę - przy nieostrożnym zastosowaniu zmiażdżą pazur, który w efekcie pęknie i stworzy bardzo bolesną zadrę. 

W sklepach zoologicznych możesz kupić specjalne cążki dla zwierzaków, dostosowane do ich wielkości i rasy. Będą w kształcie nożyczek albo małej gilotynki i doskonale sprawdzą się w trakcie domowej pielęgnacji.  Warto też zaopatrzyć się w specjalny pilnik do wyrównywania pazurów.

Jak obciąć pazury

Zanim zaczniesz obcinać psu pazury, zabierz go na długi spacer. Wybiegane i zmęczone zwierzę będzie Ci łatwiej uspokoić i zachęcić do zabiegu. Zwierzaka połóż obok siebie, głaszcz i delikatnie naciskaj łapy, by wysunęły się pazury.

Wyszukaj mały rowek, poniżej którego nie wolno obcinać pazurów, by nie zrobić psu krzywdy. Weź cążki i tnij równo, prostopadle do pazura, ale – pamiętaj - nie w szpic! Psie paznokcie obcina się od dołu ku górze, nigdy odwrotnie, więc cążki trzymaj w taki sposób, by dłoń dotykała poduszeczek łapy psa.

Pazur musi być idelanie gładki, by nie tworzyły się zadry i pęknięcia. Po obcięciu możesz go przepiłować specjalnym pilnikiem. Pamiętaj, by poo zakończonym zabiegu dać psu jego ulubiony smakołyk. 

Pamiętaj o ostrogach

Przy obcinaniu pazurów nie zapominaj też o ostrogach na tylnych łapach. Tzw. wilczy pazur to piąty, najbardziej wysunięty i wystający do wewnątrz psi paznokieć. Nie wszystkie rasy go posiadają, bo tak naprawdę jest bezużyteczny i często po prostu usuwany tuż po narodzeniu.

Jeżeli jednak Twój pies ma ostrogi, to koniecznie trzeba je regularnie przycinać, bo ze względu na swoje położenie nie mają jak się ścierać. Niestety wilczy pazur bardzo szybko rośnie, z czasem może się zawijać i boleśnie wbijać w łapę. 

Jeżeli nadal nie wiesz, jak obciąć psu pazury albo po prostu boisz się to zrobić, to zabierz pupila do weterynarza lub psiego salonu piękności. Za niewielką opłatą fachowcy zrobią to za Ciebie. Pamiętaj, żeby pazury przycinać regularnie, dzięki czemu Twój pies uniknie problemów i będzie miał zdrowe łapy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie