Jak dbać o zęby psa? Konsekwentnie!

Zęby psa, podobnie jak Twoje, są narażone na wiele chorób znacznie obniżających komfort życia pupila. Próchnica, schorzenia dziąseł, choroby przyzębia i inne problemy dotykające jamę ustną czworonoga prędzej czy później spowodują pogorszenie kondycji psa – mogą przyczyniać się także do groźnych chorób innych narządów, a w konsekwencji do śmierci przyjaciela! Nie ma zatem żadnych wątpliwości, że odpowiedzialny właściciel powinien wiedzieć, jak dbać o zęby psa. Podpowiadamy Ci kilka skutecznych i wygodnych rozwiązań.

Przyzwyczajaj psa do mycia zębów

Wielu właścicielom może się to wydawać przesadą, ale tak – psu także należy myć zęby! W końcu sam tego nie zrobi. Nie ma konieczności przeprowadzania tego zabiegu higienicznego codziennie, ale staraj się szczotkować zęby przyjaciela przynajmniej kilka razy w tygodniu.

Jak to robić? Masz do wyboru trzy rozwiązania:

  • wykorzystaj ludzką szczoteczkę do zębów – tanio, wygodnie;
  • kup szczoteczkę dla psów – nakłada się ją na palec, dzięki temu właściciel lepiej wyczuwa zęby;
  • użyj własnego palca – metoda dobra, ale na krótką metę, bo palcem niestety nie da się skutecznie usunąć nalotu nazębnego czy resztek jedzenia.

Oczywiście nie używaj pasty dla ludzi, ale specjalnej przeznaczonej dla psów. Często możesz wybrać smak, który będzie odpowiadał pupilowi i zachęci go do mycia zębów.

Ważne!

Idealnie będzie, jeśli zaczniesz przyzwyczajać psa do mycia zębów już od szczeniaka. Wówczas dużo łatwiej przyjdzie mu zaakceptowanie faktu, że pan wpycha mu do pyska jakiś przedmiot lub własny palec. W przypadku starszych psów nauka mycia zębów będzie przebiegać nieco dłużej, ale musisz kierować się konsekwencją – w końcu chodzi o dobro zwierzaka.

Pamiętaj, aby szczotkować psie zęby bardzo dokładnie – stosuj ruchy okrężne i szczególnie przyłóż się do łączenia zębów z dziąsłami. To tutaj najczęściej pojawiają się problemy z psim uzębieniem.

Smaczne i skuteczne wsparcie psich zębów

O zęby psa należy dbać codziennie i regularnie, także poza szczotkowaniem. Nie wymaga to od właściciela wiele  zachodu. Najłatwiej jest kupić pupilowi specjalne przekąski, których kształt zmusza psa do silnego i dokładnego żucia, przez co „przy okazji” usuwa płytkę nazębną i masuje dziąsła. W dodatku wydzielana intensywnie ślina działa bakteriobójczo.

Warto wiedzieć

W przypadku psów o bardzo wrażliwych zębach warto też sięgnąć po specjalną karmę – zwykle ma ona nieco inny kształt i większą frakcję, co sprzyja usuwania nieczystości z zębów.

Mimo konsekwencji musisz się liczyć z tym, że zęby Twojego pupila może zaatakować jakaś choroba lub zwykła kontuzja (np. złamanie). Pies Ci o tym nie powie, ale da czytelne sygnały: będzie apatyczny, nie będzie jeść, może cicho popiskiwać, nie da się dotknąć w okolicach pyska.

Bardzo ważne jest więc regularne odwiedzanie weterynarza, który zbada zęby Twojego przyjaciela i w porę wychwyci jakieś niepokojące zmiany. Im szybciej wdroży się leczenie, tym większa jest szansa na uchronienie zwierzaka przed ogromnym cierpieniem, a właściciela przed sporymi wydatkami.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie