Zaćma u psa – objawy, leczenie, rokowania

Ukochany pupil, który od zawsze bezbłędnie omijał przeszkody, nagle zaczyna w nie wpadać. Ma wyraźne problemy z utrzymaniem równowagi, a jego oczy przybrały dziwny, zamglony wygląd. To klasyczne objawy zaćmy. Choroba w świecie psów jest dość powszechna i na szczęście można ją leczyć operacyjnie, co przywraca psu normalne widzenie. Zaćma u psa wymaga jednak pilnej interwencji weterynarza.

Skąd się bierze zaćma u psa?

Zaćma jest chorobą dziedziczną. Dlatego psy dotknięte tym problemem są wykluczane z profesjonalnych hodowli. Choroba może pojawić się w każdym wieku. Rozwija się powoli, a całkowite oślepnięcie może nastąpić nawet po kilku latach od wystąpienia pierwszych objawów.

O zaćmie mówimy wtedy, gdy w soczewce oka pojawia się zmętnienie. Pies na początku może funkcjonować normalnie. Jego wzrok będzie się jednak sukcesywnie pogarszać, aż do całkowitej ślepoty. Zwierzę powoli przestaje rozpoznawać przedmioty i ludzi, ma problem z określeniem odległości. Najbardziej widocznym objawem jest natomiast wyraźne zmętnienie oka lub oczu, ponieważ choroba czasami atakuje obie gałki.

Pamiętaj

Bardzo ważne jest, aby regularnie obserwować oczy pupila. Psy mają doskonałe zdolności radzenia sobie bez zmysłu wzroku. W przypadku zwierząt żyjących w domu, które znają każdy zakątek swojej przestrzeni, właściciel może nawet nie zorientować się, że jego pupil nie widzi.

Zaćma, inaczej zwana kataraktą, dotyka wszystkie rasy psów i może pojawić się w każdym wieku. Jeśli właściciel zauważy, że jego przyjaciel ma trudności z widzeniem, a na soczewce pojawiła się biaława płytka, musi jak najszybciej zgłosić się z psem do weterynarza.

Leczenie zaćmy u psa

Leczenie choroby wymaga przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, podczas którego z soczewki usuwane jest zmętnienie. Zabieg wymaga wprowadzenia psa w całkowitą narkozę i użycia precyzyjnego mikroskopu, dlatego podejmie się go wyłącznie wyspecjalizowana klinika dla zwierząt. Często wymaga to od właściciela dalekiego dojazdu.

Pamiętaj

Zabieg usunięcia zaćmy u psa jest dość kosztowny – trzeba się liczyć z wydatkiem na poziomie około 1500-2000 złotych za jedno oko.

W trakcie zabiegu lekarz bada też oko pod kątem wystąpienia innych zmian, szczególnie uszkodzeń siatkówki. Niestety w przypadku zaawansowanej zaćmy zdarza się to dość często. Wówczas całkowite przywrócenie wzroku zwierzęciu może być niemożliwe.

Po udanym zabiegu pies odzyskuje widzenie i szybko wraca do formy. Jeśli jednak operacja się nie uda i pupil całkowicie straci wzrok, wówczas nie trzeba załamywać rąk. Pies doskonale sobie poradzi wykorzystując inne zmysły (wzrok wcale nie jest dla niego najważniejszy). Właściciel nie powinien tylko zmieniać niczego w domu czy w mieszkaniu, aby nie zdezorientować pupila.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie