Wypadnięcie gałki ocznej – straszny widok i jeszcze gorsze konsekwencje

Takie sytuacje wcale nie zdarzają się tylko w głupich filmach. Wypadnięcie gałki ocznej u psa zdarza się stosunkowo często i jest poważnym stanem, nawet zagrażającym życiu zwierzaka. Jeśli do tego dojdzie, natychmiast pędź do weterynarza, pamiętając przy tym o podstawowych zasadach. Przybliżymy Ci je w dzisiejszym artykule.

Jak dochodzi do wypadnięcia gałki ocznej?

Najczęściej jest to spowodowane jakimś urazem głowy – pies mógł się np. mocno uderzyć o ścianę czy inną przeszkodę. Czasami do wypadnięcia gałki ocznej dochodzi w wyniku zbyt gwałtownego naciągnięcia skóry na głowie – uwaga więc podczas pieszczot! Bywają również przyczyny typowo chorobowe, jak chociażby guzy tworzące się po wewnętrznej stronie oka.

Warto wiedzieć

Niektóre rasy psów są szczególnie narażone na tego typu kontuzję: shih tzu, buldog francuski, pekińczyk, mops.

O wypadnięciu gałki ocznej mówimy nie tylko wtedy, gdy oko całkowicie zwisa poza oczodołem i trzyma się tylko na nerwach i mięśniach, ale także w sytuacji delikatnego wysunięcie się gałki z oczodołu, co uniemożliwia psu zamknięcie powieki.

Co robić?

Jak najszybciej jedź z psem do weterynarza! W przypadku takich kontuzji liczy się dosłownie każda minuta. Jeśli jest to tylko możliwe, przytrzymaj gałkę oczną gazikiem nasączonym roztworem soli fizjologicznej. Będzie tutaj potrzebna pomoc jeszcze jednej osoby, która weźmie psa na ręce i zaniesie do samochodu.

Jeśli pies nie pozwala dotknąć oka można zastosować inny sposób – nalej roztworu soli fizjologicznej lub czystej wody do butelki ze spryskiwaczem i zwilżaj gałkę oczną z częstotliwością co minutę.

Rada

Jeśli odległość do weterynarza jest znaczna, a oko bezwładnie zwisa trzymając się tylko na mięśniach i nerwach, podejmij próbę umieszczenia go z powrotem w oczodole.

Rokowania

W przynajmniej połowie przypadków wypadnięcia gałki ocznej pies niestety traci oko lub wzrok. Jeśli jednak reakcja właściciela była prawidłowa i zwierzę szybko trafiło do dobrej lecznicy weterynaryjnej, istnieje szansa na uratowanie wzroku psa. Wiele zależy tutaj od stopnia uszkodzenia gałki ocznej i przebiegu procesu gojenia.

Jeśli jednak gałka jest bardzo uszkodzona i pies traci dużo krwi, weterynarz w pierwszej kolejności będzie ratować życie zwierzęcia, co najczęściej wiąże się z koniecznością usunięcia oka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie