Suplementy diety dla psa – dawać, nie dawać?

Psi organizm w gruncie rzeczy działa bardzo podobnie do ludzkiego. Potrzebuje konkretnych dawek witamin, minerałów i innych składników odżywczych, które są mu niezbędne do normalnego funkcjonowania. Czasami właściciel nie jest w stanie zaspokoić tych potrzeb podając pupilowi samą karmę, nawet dobrej jakości. Wówczas na pewno warto sięgnąć po suplementy diety dla psa.

Po czym poznać, że pupilowi są potrzebne suplementy?

Zacznijmy od podstaw. Bezwzględnie suplementacją diety powinny zostać objęte psy, które są żywione w sposób „domowy”, czyli otrzymują resztki ze stołu właściciela, kości i różne inne produkty o składzie niekoniecznie dostosowanym do potrzeb psiego organizmu. W takiej sytuacji nie jesteśmy bowiem w stanie zbilansować diety naszego pupila i kontrolować tego, czy otrzymuje wszystko, co jest mu niezbędne.

Klasycznym powodem, dla którego warto rozważyć suplementację diety psa jest pogorszenie jego kondycji. Pierwsze objawy to:

  • wzmożone wypadanie sierści poza okresami linienia;
  • pogorszenie wyglądu sierści, utrata blasku;
  • zapadnięte oczy, mętny wzrok;
  • utykanie;
  • apatia;
  • brak apetytu;
  • szybkie męczenie się psa podczas spaceru;
  • brak ochoty na zabawę.

Takie objawy mogą świadczyć o poważnej chorobie, ale czasami po prostu są sygnałem dla właściciela, że warto przyjrzeć się diecie pupila. Szczególnie wtedy, gdy pies samodzielnie próbuje uzupełnić braki w swoim organizmie. Czytelnym dowodem na to jest np. sytuacja, gdy pies podczas spaceru gryzie kamienie lub obgryza betonowe konstrukcje. W ten sposób próbuje uzupełnić niedobory wapna.

Jaki suplementy diety dla psa wybrać?

Zasada jest prosta – ich wybór zawsze należy skonsultować z lekarzem weterynarii, który opiekuje się psem, zna historię jego leczenia i ewentualne charakterystyczne dla jego organizmu cechy. Lepiej nie sięgać po suplementy na własną rękę, szczególnie na podstawie rekomendacji sprzedawcy w sklepie zoologicznym (ich wiedza jest czasami naprawdę mizerna).

Pamiętaj!

Przy wyborze suplementów nie tyle ważny jest ich skład, co dawkowanie. Właścicielowi może się wydawać, że psu nie zaszkodzi żadna dodatkowa ilość wapna czy żelaza, tymczasem jest to nieprawda. Nadmiar składników mineralnych jest tak samo niekorzystny (a może nawet bardziej) niż ich niedobór.

Jeśli zauważyłeś, że kondycja Twojego psa się pogorszyła, nie decyduj się na natychmiastowe włączenie suplementacji. Być może problem stanowi skład karmy? Jeśli podajesz pupilowi słabej jakości pożywienie, szczególnie resztki ze swojego stołu, to najpierw spróbuj zmienić mu dietę. Karmy specjalistyczne zawierają optymalną ilość ważnych składników odżywczych, witamin, kwasów i minerałów, dlatego zwykle sięganie po suplementy nie jest już konieczne.

Oczywiście bywa tak, że pies ma specyficzne potrzeby – np. zwierzaki bardzo dużych ras powinny mieć uzupełniane dawki glukozaminy, która zapewnia odpowiednią kondycję ich mocno obciążanym stawom. Decyzję o rozpoczęciu suplementacji zawsze jednak skonsultuj z weterynarzem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie