Poznaj najczęstsze przyczyny kaszlu u psa

Przewlekły kaszel zawsze jest niepokojącym objawem, a już szczególnie, jeśli przytrafi się psu. Zwierzę nie potrafi wytłumaczyć, co mu dolega, dlatego rolą właściciela jest baczne obserwowanie pupila i ewentualnie zgłoszenie się z nim do weterynarza. Zanim to zrobisz poznaj najczęstsze przyczyny kaszlu u psa.

Ciało obce

Jest to najbardziej powszechna przyczyna problemu. Pies może kaszleć np. po posiłku, gdy zbyt łapczywie połyka elementy pokarmu, szczególnie suchego. Wówczas w gardle może mu utkwić jedna granulka, która będzie go drażnić i wywoływać kaszel. Zwykle trwa to maksymalnie kilka godzin – może się jednak skończyć wymiotami. Jeśli sytuacja nie poprawi się następnego dnia, należy się z psem zgłosić do weterynarza.

Grzyby

Nie dość, że mogą one wywoływać silną reakcję alergiczną, to jeszcze powodują trudności z oddychaniem. Jeśli pies padł ofiarą zakażenia grzybiczego, to trzeba się z nim jak najszybciej zgłosić do weterynarza. Najczęściej grzyby i pleśnie bytują na dziąsłach – może to być efekt np. zjedzenia odchodów. Objawem zakażenia grzybiczego jest także m.in. wysoka gorączka.

Zapadnięcie tchawicy

Jest to dość typowa przypadłość psów ras małych, u których tchawica ma płaski kształt i może się zapadać, powodując tym samym trudności z oddychaniem. Jest to szczególnie częste w przypadku gwałtownych zmian ciśnienia i spadku wilgotności powietrza. Przypadłość ta wymaga leczenia farmakologicznego lub operacyjnego.

Infekcja

Przewlekły kaszel może mieć bezpośredni związek z infekcją wirusową lub bakteryjną. W takiej sytuacji zauważalne będą również inne objawy: gorączka, apatia, odmawianie jedzenia, ślinotok, wymioty. Leczenie polega na podawaniu psu farmaceutyków (w przypadku infekcji bakteryjnej także antybiotyku). Kaszel zwykle ustępuje po około 2 tygodniach.

Zapalenie oskrzeli

Jest to najczęściej konsekwencja „przechodzonej” infekcji. Na oskrzelach psa gromadzi się trudna do odksztuszenia wydzielina. Co ciekawe, na zapalenie oskrzeli znacznie częściej zapadają psy, których właściciele palą przy nich papierosy. Czynnikiem ryzyka jest także zanieczyszczone środowisko, np. spanie w mocno zakurzonym legowisku.

Choroba serca

Jeśli pies kaszle przede wszystkim w nocy, to przyczyną może być właśnie choroba układu krążenia, np. dość powszechna niedokrwienna niewydolność serca. Najczęściej zapadają na nią boksery i dobermany.

Przyczyną przewlekłego kaszlu u psa mogą być także pasożyty. Jak widać potencjalnych powodów jest mnóstwo, dlatego jeśli Twój pupil kaszle od kilku dni, nie bagatelizuj tego i zgłoś się z nim do lekarza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie