Dlaczego Twój pies obgryza pazury?

Obgryzanie paznokci to bardzo brzydki nawyk w świecie ludzi. Zdarza się to jednak także u zwierząt, szczególnie u psów. Jeśli zauważysz, że Twój pupil w wolnych chwilach wsadza sobie całe łapy do pyska i skrupulatnie podgryza pazury, zainteresuj się tym. To bardzo niepokojący objaw. O czym świadczy takie zachowanie? Przeczytaj.

Jak rozpoznać, że pies zbyt często obgryza pazury?

Zacznijmy od tego, że konwulsyjne wkładanie łap do pyska i ich gryzienie niekoniecznie ma związek z ogryzaniem pazurów. Może to być jedynie efekt uboczny. Większość właścicieli nie zwraca uwagi na takie zachowanie pupila, uznając po prostu, że pies robi to ze znudzenia lub dla higieny. Prawda może być jednak zupełnie inna.

Rozpoznanie, że pies zbyt często gryzie łapy, a w konsekwencji pazury, jest dość proste. Wystarczy sprawdzić, w jakim stanie są kończyny pupila. Jeśli opuszki łap są wyraźnie zabarwione na różowo, można mieć pewność, że ogryzanie ma charakter konwulsyjny. Dlaczego? Ponieważ w reakcji na zbyt częsty kontakt ze śliną (która zawiera pigment o nazwie porfiryn), łapy zaczynają się zabarwiać. Jest to wyraźny sygnał, że pora bliżej przyjrzeć się zachowaniu zwierzaka.

Dlaczego pies to robi?

Powodów może być mnóstwo. U szczeniaków podgryzanie łap ma związek z ciekawością i chęcią dokładnego poznania swojego ciała. Warto przy tym wiedzieć, że w wieku szczenięcym pies w dużo mniejszym stopniu odczuwa ból, dlatego nierzadkie są przypadki częściowego odgryzienia sobie łapy przez zwierzaka! Jeśli więc zaobserwujesz takie zachowanie u małego psa, reaguj natychmiast.

U starszych psów konwulsyjne obgryzanie łap najczęściej ma związek ze stanami nerwicowymi. Taką reakcję obserwuje się u zwierząt, które przeżywają silny stres, czują się samotne, niechciane lub porzucone. Wiele „pensjonariuszy” schronisk ma problem z obgryzaniem łap i pazurów.

Często takie zachowanie towarzyszy psom, które uszkodziły łapę. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba bardzo dokładnie obejrzeć kończynę pupila – mogło dojść do przecięcia poduszek, wbicia się drzazgi czy oparzenia. U chartów natomiast bardzo częstym problemem są odciski.

Nie można również wykluczyć różnych schorzeń. Klasycznym powodem obgryzania pazurów jest ich stan zapalny. Ponadto pies może cierpieć na torbiele, alergie czy choroby autoimmunologiczne. Jeśli stan łap jest podejrzany, a podgryzanie pojawiło się stosunkowo niedawno, należy szybko zgłosić się do weterynarza, który potwierdzi lub wykluczy podłoże chorobowe.

Obgryzania pazurów i żucia łap nie wolno bagatelizować. Z pewnością nie jest to zachowanie normalne, dlatego właściciel musi ustalić przyczynę. W przeciwnym razie pies może sobie zrobić poważną krzywdę i uszkodzić łapy do tego stopnia, że niezbędna będzie interwencja chirurgiczna.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie