Jak nauczyć psa podawania łapy?

Podawanie łapy to jedno z najłatwiejszych ćwiczeń dla psa. Wynika to z faktu, że zwierzę to ma dużą swobodę w operowaniu przednimi kończynami, a w dodatku właściciel bez trudu może pokazać pupilowi, czego od niego oczekuje. Dlatego naukę podawania łapy warto rozpocząć na samym początku szkolenia. Jak się za to zabrać? Podpowiadamy.

Metoda „przypadkowa”

Małe psy z reguły same zaczynają trącać łapkami domowników i różne przedmioty – kanapę, stół, pudełka, nawet ściany. Warto obserwować pupila i gdy tylko wyciągnie łapkę, od razu podać mu rękę. Każdy sukces, nawet zupełnie przypadkowy, należy nagrodzić czymś smacznym i pochwałą.

Rada

Początkowo najlepiej jest skupić się na jednej łapie, aby pies szybko pojął, że otrzymuje nagrodę właśnie za to, że wyciąga ją do właściciela.

Świetnym elementem szkolenia będzie włączenie do niego klikera. Jest to podstawowe narzędzie szkoleniowe. Kliknięcie ma się psu kojarzyć z nagrodą, dlatego początkowo trzeba je wzmacniać faktycznym podaniem smakołyka. Z czasem wystarczy już sam kliker.

Gdy tylko pies wyciągnie łapę do pana lub położy mu ją np. na kolanie, używamy klikera. Na tym etapie dołączamy już komendę „Podaj łapę” lub „Łapa”, aby pies dokładnie wiedział, czego się od niego oczekuje.

Metoda tradycyjna

Wymaga świadomego prowadzenia psa od samego początku – nie ma tutaj miejsca na przypadek. Zaczynamy od konkretów, czyli chwycenia łapy pupila z jednoczesnym wydaniem komendy „Podaj łapę” lub „Łapa”. Pies powinien siedzieć na wprost opiekuna.

Uwaga

Niektóre psy nie lubią, gdy dotyka się ich łap. Wówczas lepszą metodą będzie trącanie łap od tyłu w taki sposób, aby zwierzę samo je wyciągało. Każdą udaną próbę nagradzamy smakołykiem.

Po wielu próbach pies wreszcie zrozumie, że podanie łapy jest tożsame z otrzymaniem nagrody i zacznie robić to automatycznie na komendę. Początkowo należy nagradzać nawet drobne sukcesy, jak wyciągnięcie  łapy czy oparcie jej na właścicielu.

Od nauki podawania łapy można bardzo płynnie przejść do przybijania piątki, a więc efektownej formy witania się z pupilem. Bez problemu możesz wprowadzić drugą komendę, bo dla psa największe znaczenie ma tutaj bodziec wzrokowy, czyli Twoja uniesiona dłoń. Po prostu do piątki unieś ją pionowo i nieco wyżej, aby zmusić psa do podniesienia łapy.

Gdy pies opanuje obie umiejętności przechodzimy do dalszych ćwiczeń, czyli np. podawania obu łap, przybijania piątki na zmianę obiema łapami czy proszenia o coś poprzez podanie łapy. To świetna zabawa dla pupila!

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie