Jak chronić szczenię przed negatywnymi doświadczeniami? cz.3

Szkółki socjalizacji szczeniąt

 Jedną z najlepszych metod poszerzenia wiedzy na temat sposobu. w jaki porozumiewają się między sobą psy - wiedzy. którą twoje szczenię zaczęło zdobywać jeszcze w kojcu - jest uczestnictwo w szkółkach socjalizacji szczeniąt.

 Możesz zapisać swoje szczenię do takiej szkółki. kiedy ma 12-18 miesięcy (starsze szczenięta, które mogą zdominować młodsze od nich. nie są dopuszczane), a czasem nawet wcześniej. zwłaszcza kiedy taka szkółka ¬ prowadzona jest przy lecznicy. Pomysł prowadzenia takich szkółek w naszym kraju jest stosunkowo świeżej daty. niemniej jednak szkółki takie stają się coraz bardziej popularne. choćby ze względu na ogromne korzyści. Jakie przynoszą. Zanim zdecydujesz się na którąś warto wcześniej odwiedzić jedną z nich i zobaczyć. jak pracuje.

 Wszelkie metody stosowane w szkółce powinny opierać się tylko i wyłącznie na metodzie nagradzania psa. Nie decyduj się na szkółkę. w której stosuje się inne, ponoć bardziej skuteczne metody. jak np. krzyk czy siłowe wymuszanie. Dobra szkółka nie powinna też być placem zabaw. gdzie szczenięta beztrosko biegają wokół niczego się nie ucząc. Właściciele szczeniąt powinni być w stałym kontakcie ze swoimi podopiecznymi. Nawet w trakcie „.zajęć wolnych". Nauka przywoływania do siebie szczenięcia. kiedy bawi się z innymi psami jest jednym z ważniejszych "przedmiotów" przerabianych w każdej dobrej szkółce.

 Uczęszczając do szkółki twoje szczenię będzie miało okazję kontynuacji nauki języka. jakim porozumiewają się ze sobą jego współbracia, a wszystko to odbywać się będzie w środowisku. w którym ryzyko błędów i nieporozumień redukowane jest do minimum. Podczas zabaw z innymi szczeniętami nauczy się na przykład wystrzegać zbyt silnego gryzienia innych, jak również wielu zachowań. które by poznało. gdyby pozostało w kojcu z rodzeństwem.

 Jako "zajęcia pozaszkolne" twoje szczenię będzie potrzebowało również kontaktów z dorosłymi psami. Powinno bowiem nauczyć się. że nie zawsze i nie każdy pies ma ochotę na zabawę z nim. Przyjaźnie nastawiony do szczeniąt pies z pewnością szybko nauczy twoje szczenię "szacunku do starszych". choć przyznać muszę. że często trudno jest znaleźć odpowiedniego psa do takiej roli.



 Nowe otoczenie, sytuacje, przedmioty i zdarzenia

 Szczenięta powinny być oswajane ze wszystkim. co mogą napotkać na swojej drodze w dorosłym życiu. Dotyczy to zwłaszcza wszystkiego. co wzbudzać może lęk: odkurzacz. pralka czy szeleszcząca plastykowa torba. Ruch drogowy - samochody, rowery - dla nas jest czymś zwyczajnym. dla szczenięcia zaś, które pierwszy raz w życiu wyszło na dwór. bardziej kojarzyć się może z ryczącą bestią. Do ciebie będzie należało przezwyciężenie w takim szczenięciu lęku przed tymi nowymi dla niego zjawiskami.

 Oswajaj więc szczenię ze wszystkim tym. co może je spotkać w dorosłym życiu. Jeżeli nie jesteś właścicielem auta - pożycz je. aby szczenię przyzwyczajało się do podróży w samochodzie. Jeżeli nie korzystasz z komunikacji publicznej - zabierz szczenię do autobusu lub pociągu: może się to przydać. kiedy popsuje ci się samochód!...

 Jeżeli mieszkasz w mieście - wybierzcie się na wieś. by szczenię mogło oswoić się z końmi i innymi zwierzętami. Jeżeli nauczysz je. jak zachowywać się wobec zwierząt. na które jego przodkowie polowali. nie będzie miało ochoty ganiania za nimi. Jeżeli szczenię wychowuje się na przykład wśród owiec i nauczyło się. że nie wolno ich przeganiać bez sensu z jednego miejsca w drugie. szybko dojdzie do wniosku. że są bardzo nudnymi stworzeniami. bo nie umieją biegać. Podobnie pomyśli o kotach. kiedy nie pozwoli mu się na bezmyślne ściganie ich. To samo odnosi się do uprawiających jogging: jeżeli nie pozwolisz szczenięciu zaczepiać ich. nie będzie tego również robił jako dorosły pies. po prostu przyzwyczai się do ich widoku.

 Nie pozwalaj szczenięciu gonić niczego. staraj się stale "mieć je na oku". Nawet jeśli nie zawsze będziesz odnosił sukcesy to i tak. robiąc to może niezbyt dobrze. jest lepiej. niż nie robić nic. Na przykład: jeżeli twoje szczenię. spuszczone ze smyczy. natknęło się kilka razy na owce i nauczyło się. że świetnie przed nim uciekają widok każdej owcy będzie go bardzo ekscytował. Owce będą go również ekscytowały jako dorosłego psa i zawsze będzie je ganiał. Natomiast pies. który jako szczenię nie poznał żadnej owcy. jako dorosły osobnik nie będzie nawet wiedział. jaka to frajda ją pogonić i nie będzie tego robił. dopóki owca sama się nie ruszy.

 Jeżeli więc socjalizujesz szczenię ze zwierzętami. na które jego przodkowie polowali. postaraj się. aby zobaczył je w szczenięctwie tyle razy. aby mu się zwyczajnie znudziły. Zabierz je w miejsce. gdzie będzie mogło je obserwować z takiej odległości, że nie będą przed nim uciekały. Trzymaj szczenię na smyczy (najlepiej długiej lince. jeżeli masz taką) i pobaw się z nim. Kilka takich lekcji powinno je nauczyć. że zwierzęta. które jeszcze niedawno tak bardzo je podniecały. w istocie rzeczy są bardzo nudnymi stworzeniami.


Szczenię lękliwe

 To, jak bojaźliwe jest twoje szczenię po części ma uwarunkowania genetyczne. po części zaś zależne jest od warunków środowiskowych.

 Tchórzliwość wydaje się być cechą dziedziczną. natomiast to. w jak dużym stopniu jest dziedziczona zależy od rasy danego szczenięcia. Rasy wrażliwe: collie czy owczarki niemieckie. są bardziej predestynowane do lękliwości niż rasy "mocniejsze". jak labradory czy springer spaniele. Lękliwość psa wiąże się z jego wrażliwością psychiczną. dlatego im bardziej dana rasa jest wrażliwa. tym więcej pracy trzeba włożyć w proces socjalizacji szczenięcia.

 Jeżeli twoja rodzina należy do spokojnych i niezbyt licznych. to wychowane w niej szczenię będzie bardziej lękliwe. To. czy szczenię częściej przebywa w domu. czy poza nim. również ma tu znaczenie.

 Bez względu jednak na jego przeszłość. powinieneś w sposób szczególny zadbać o nie i bardzo uważnie przyglądać mu się w sytuacjach. kiedy napotyka coś po raz pierwszy w życiu. Odsuwa się od tego czy przybliża? Czy rozgląda się wokół spokojnie czy reaguje w sposób gwałtowny?

 Jeżeli zostałeś właścicielem lękliwego psa. będziesz musiał poświęcić bardzo wiele czasu na jego socjalizację i zacząć tak wcześnie. jak to tylko będzie możliwe. Wprawdzie nigdy nie jest za późno na socjalizację psa. ale więcej problemów im starszy jest pies.

wstecz » Jak chronić szczenię przed negatywnymi doświadczeniami? cz.2

 źródło, info: http://galaktyka.com.pl/
 WORTAL PSY24.PL ( www.psy24.pl )

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie