TTouch, czyli dotyk, który czyni cuda

TTouch to system pracy ze zwierzęciem łączący ze sobą pracę z ciałem oraz elementy szkolenia. System TTouch został opracowany przez Lindę Tellington – Jones i pierwotnie wykorzystywany był w pracy z końmi.

Przyjęcie faktu, że wszelkie problemy z postawą ciała psa, nieprawidłowymi wzorcami napięć powodują zmianę w zachowaniu psa jest kluczowe w systemie TTouch.
Umysł wpływa na ciało, a ciało na umysł to główne założenie tej metody pracy ze zwierzętami niemal wszystkich gatunków.

 

 

Pracę z psem rozpoczynamy od diagnozy, która obejmuje dokładną obserwację psa – napięć jego mięśni, ciepłych i zimnych miejsc na ciele, zmian na sierści (wicherki, wyłysienia, sucha lub szorstka sierść) , reakcji zwierzęcia na dotyk a także obserwację psa w ruchu. To pozwala określić, w których miejscach na ciele psa występują patologiczne napięcia, które trzeba zredukować poprzez masaż lub ćwiczenia fizyczne z ziemi. W metodzie tej wykorzystuje się też różnego rodzaju opaski, które ułatwiają psu orientację w schemacie ciała, zwiększają jego pewność siebie i uspokajają. Kliker i smakołyki przydają się w pracy nad niektórymi problemami behawioralnymi.

 

 

 

 

Psy szczekliwe bardzo często mają wzmożone napięcie na uszach, w okolicy szczęk, czubka głowy a także na szyi i grzebiecie. Pracę z nimi zaczyna się od masażu tych rejonów technikami TTouch. Stosuje się także specjalne owijki oraz pracę z ziemi obejmującą slalomy i wachlarze z leżących na podłożu drewnianych kłód. Pomocne jest też powolne pokonywanie labiryntu zrobionego np. z liny. Szczekliwość najczęściej wynika ze stresu, jego obniżenie poprzez zastosowanie ww technik pozwala go zredukować i dzięki temu zmniejszy się problem nadmiernego szczekania.
Zachowania patologiczne rzadko występują pojedynczo. Psy szczekliwe mogą w niektórych sytuacjach być agresywne, w innych nadreaktywne. Redukując patologiczne wzorce napięć w ciele, przywracając odpowiednia postawę pomagamy psu uwolnić się od bólu, zwiększamy pewność siebie i uczymy, że dotyk człowieka jest przyjemny. To wszystko obniża stres, zwiększa pewność siebie i poprawia jego zachowanie w różnych sytuacjach. To tylko jeden z kilku powodów dla których TTouch jest szeroko stosowany w pracy z psami schroniskowymi na całym świecie. Metoda TTouch pozwala na pracę nad kilkoma niepożądanymi zachowaniami w jednym czasie.

 

 

Sam masaż TTouch jest stosunkowo prosty i może go stosować każdy właściciel psa. Podstawowe ruchy zawierają się w trzech grupach:
  • - ruchy koliste: (pantera mglista, szop pracz, szympans, lama, tygrys, ogon ślimaka )
  • - ruchy unoszące (suchotka, masaż warg i dziąseł, dotyk pytona, obroty nóg, trójka, żółw)
  • - ruchy gładzące (gładzenie sierści, uszu, zygzaki, masaż ogona, kołysanie kłębu, szpringbok)
 

Ćwiczenia z ziemi to zazwyczaj dokładne i powolne pokonywanie rozmaitych układów z belek, spacerowanie po różnych powierzchniach, delikatne bujanie na huśtawkach czy pokonywane labiryntów

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie