Szkolenia obronne psów

Często wzbudzają kontrowersyjne opinie...

Powodem tych opinii są zdarzające się pogryzienia przez psy, często widoczna w miejscach publicznych bezsensowna agresja wobec innych psów, rzadziej wobec ludzi. Temat jest bardzo złożony i dotyczy wielu dziedzin natury szkoleniowej, behawioralnej, psychologicznej, wychowawczej, jak i uwarunkowań genetycznych. Jestem przekonany, że wśród psów, które wykazały zachowania agresywne z pogryzieniem włącznie, jest niewielki odsetek szkolonych w zakresie obrony.

Powodem takiego stanu mogą być poważne błędy szkoleniowe, błędy w prowadzeniu psa, lub mylnie dokonana ocena psychiki, charakteru i temperamentu psa.

Poprawnie prowadzone szkolenie obronne ma na celu uzyskanie wysokiej karności i szczególnego podporządkowania psa Przewodnikowi. Uczy psa techniki „zatrzymania” napastnika, eliminuje bezsensowne pogryzienia, pozwala psu nabyć szczególną umiejętność panowania nad własnymi emocjami, poczucie pewności siebie, odwagi i opanowania, pozwala uzyskać stabilność psychiczną. Tak pojmowane szkolenie obrończe z pewnością przysporzy wiele satysfakcji w pracy z psem i z uzyskanych rezultatów.

 

Piotr Lisiecki
http://www.abc.poznan24.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie