Gdy pies boi się ludzi i...

Nieznane sytuacje i ludzie mogą zdenerwować wiele zwierząt. Jego socjalna i terytorialna natura w połączeniu z poprzednimi doświadczeniami w nowych miejscach z nowymi ludźmi może pozwolić określić te reakcje. Zdolność zwierzęcia do adoptowania się do różnych sytuacji jest zdolnością wyuczoną.

Pies, który jest zamknięty, lub który ma niewielkie możliwości spotykać się z innymi może przejawiać antysocjalne zachowanie później w swoim życiu. Krytyczny moment socjalizacji do ludzi występuje między 6-14 tygodniem. Młode szczenięta powinny stykać się z ludźmi podczas tego krytycznego okresu. Ta ważna faza okresu rozwoju może wystąpić jeszcze wcześniej u kociąt.

Zwierzęta mogą reagować strachem wobec pewnych osób. Nie oznacza to wcale, że zwierzęta miały w przeszłości negatywne doświadczenie z tą lub inną osobą. Zwierzę, które obawia się na przykład mężczyzn, niekoniecznie musiało być skrzywdzone przez mężczyznę w przeszłości. Obawa przed mężczyznami często występująca u wielu zwierząt, prawdopodobnie jest wynikiem nieodpowiedniego dostosowania się do życia wśród samców w porównaniu z samicami.

Młode zwierzę powinno spotykać się z wieloma socjalnymi sytuacjami wcześnie w swoim życiu, żeby zapobiec powstaniu problemów później, ale nie należy go zmuszać aby wytrzymywało te sytuacje, które są dla niego bardzo trudne do zniesienia. Zabawa grupowa z innymi psami na przykłąd podczas grupowych ćwiczeń posłuszeństwa, jest bardzo ważna dla każdego młodego psa. Należy przyprowadzać swoje szczenię na plac zabaw, żeby socjalizowało się z dziećmi od samego początku. Państwa aktualny wysiłek zwróci się w przyszłości przy różnych okazjach wzajemnego oddziaływania socjalnego, którego jeszcze teraz nie można przewidzieć. Nieufność u dorosłych psów należy traktować z dużą cierpliwością. Psa powinno się uspokoić smakołykami i łagodnym głosem.

 

Anita Zielonka
http://wetdoktor.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie