Szkolenie pozytywne psów - na czym polega i dlaczego warto wybrać kurs pozytywny zamiast tradycyjnej tresury

Szkolenie pozytywne opiera się na współpracy psa i człowieka, jego właściciela i opiekuna. Koncentruje się na dobrych, prawidłowych działaniach psa, wskazuje mu pożądane przez człowieka zachowania i nagradza je. Zachowania negatywne zostają pominięte i przez to zanikają, ponieważ nie przynoszą korzyści.

Szkolenie pozytywne uczy psa, że to jego zachowanie powoduje pojawienie się nagrody. Szkolony pozytywnie pies zaczyna myśleć co zrobić, aby znów otrzymać nagrodę - nie działa ze strachu przed karą (kolczatką czy szarpnięciem smyczą) i dlatego wyszkolone w sposób pozytywny zachowania są trwałe i nie zanikają. Po tradycyjnej tresurze często psy przestają z czasem wykonywać polecenia i komendy. Wynika to z tego, że tradycyjna tresura wymusza działania psa, który wykonuje je ze strachu przed korektą. Nawet jeśli treser daje psu smakołyk po tym, gdy wiele razy szarpnął go smyczą (np. przy nauce chodzenia przy nodze, kiedy pies wyprzedza człowieka) to smakołyk nie jest wtedy dla psa nagrodą, a zwykłym karmieniem. Ponieważ nagrodą był już brak kary - czyli ustanie szarpania.

W szkoleniu pozytywnym pies sam chętnie ofiarowuje właścicielowi konkretne pożądane zachowania i działania, bo jest to w jego interesie. Cel szkoleniowy człowieka staje się także celem psa. Daje nam to zgodność interesów szkolącego i szkolonego, co w rezultacie przekłada się na wyuczonego skutecznie i raz na zawsze psa, z radością wykonującego komendy. Pies współpracuje z właścicielem z własnej woli, a człowiek nie musi łamać mu psychiki ani zastraszać, aby pies był posłuszny w każdej sytuacji.

Na kursach posłuszeństwa, w psim przedszkolu i na zajęciach z psich sztuczek instruktorzy szkolenia psów Azorres wykorzystują do szkolenia psów kliker.

Szkolenie klikerowe (clicker training) jest odmianą szkolenia pozytywnego, opierającą się w wychowywaniu psa na zaznaczeniu charakterystycznym dźwiękiem klikera właściwego zachowania psa i nagrodzeniu (pozytywnym wzmocnieniu) go. Ten moment, kiedy pies robi dokładnie to, czego chce od niego człowiek, podkreślany jest niepowtarzalnym kliknięciem klikera. Kiedy pies słyszy kliknięcie, wie, że za to, co robi w chwili użycia klikera otrzyma nagrodę. Tą nagrodą może być smakołyk, ale może być także zabawa z właścicielem lub spuszczenie ze smyczy do innych psów.

Szkolenie klikerowe opiera się na zasadzie: zachowanie nagrodzone jest powtarzane przez psa. Szkolenie pozytywne klikerem działa, ponieważ pies jest zwierzęciem interesownym i zwyczajnie opłaca mu się robić to, co przynosi nagrody i przyjemności.

Kliker doskonale sprawdza się jako sposób porozumiewania się ze zwierzęciem, bo jest sygnałem jasnym, precyzyjnym, niepowtarzalnym a przez to czytelnym dla psa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie