Mops w podróży

Piotr Kowalczyk
23.11.2016

Mops może z nami podróżować czy to w pociągach, autobusach czy PKS. Najlepiej, gdy ma swój własny kontenerek specjalnie do podróży i jest od małego do niego przyzwyczajony. Wówczas tylko wykupuje się dla psa bilet. Co do podróży zagranicznych oprócz kontenerka i biletu potrzebny jest paszport i oznakowanie i Ew. inne dokumenty.

Podróżne zagraniczne z psami po wstapieniu Polski do Unii
Dostosowanie naszych przepisów do wymogów UE nastąpiło po naszym wstąpieniu do wspólnoty. Paszport musi być wystawiony przez uprawnionego lekarza weterynarii (listę tych lekarzy można znaleźć na stronie www.vetpol.org.pl  Badania serologiczne krwi - mogą być one wykonywane również w ściśle określonych laboratoriach.

Różne kraje mają różne wymogi. Jeśli pies nie przekracza 8 kg lata na pokładzie. Dodam, ze np. jak moje szczeniaki wylatywały do Francji, USA, Niemiec , Holandii leciały z paszportami na podstawie identyfikacji tatuażu zgodnego oczywiście z wpisem do paszportu.

Psy przemieszczane z Polski do krajów europejskich jak np.: Austria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Słowenia, Węgry i inne muszą być zidentyfikowane za pomocą:
*czytelnie wytatuowanego numeru lub mikroczipu, zgodnego z wymaganiami normy ISO 1784 lub Aneksu A do normy ISO 11785 (w przypadku, gdy mikroczip nie spełnia wymagań żadnej z ww. norm, właściciel zwierzęcia lub osoba za nie odpowiedzialna w imieniu właściciela, musi zapewnić możliwość odczytania numeru mikroczipu podczas jakiejkolwiek kontroli, tzn. musi dysponować czytnikiem);
*Muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie - szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia
* Muszą być zaopatrzone w paszport wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii, poświadczający ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz wpsi w paszporcie o stanie zdrowia - wazny 3 dni.

Np. Co do Finlandii Podczas przemieszczania, psu musi towarzyszyć właściciel lub inna osoba za nie odpowiedzialna. Dodatkowo oprócz paszportu, wscieklizny i zaswiadczenia potrzebny jest wpis do paszportu o tym, ze pies został poddany zabiegowi odrobaczania nie później niż na 30 dni przed przemieszczeniem na terytorium Finlandii przy użyciu preparatu zawierającego praziquantel lub epsiprantel.

Co do wysłania psa do Anglii , Irlandii czy np. Australii.
W tych krajach potrzebna jest kwaratanna i badania na przeciwciała.
*pies musi zostać zidentyfikowany za pomocą mikroczipu, zgodnego z wymogami normy ISO 1784 lub Aneksu A do normy ISO 11785 (w przypadku, gdy mikroczip nie spełnia wymagań żadnej z ww. norm, właściciel zwierzęcia lub osoba za nie odpowiedzialna w imieniu właściciela, musi zapewnić możliwość odczytania numeru mikroczipu podczas jakiejkolwiek kontroli, tzn. musi dysponować czytnikiem).
* pies musi być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie . Po upływie co najmniej 1 miesiąca po szczepieniu przeciwko wściekliźnie lekarz upoważniony do pobierania próbek krwi musi pobrać krew od zwierzęcia i wysłać do badania w kierunku efektywności ww. szczepienia do zatwierdzonego przez Unię Europejską laboratorium (laboratorium w Puławach) Pies może wjechać na terytorium danego panstwa nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku ww. badania (tzn. uzyskania w badaniu miana przeciwciał co najmniej 0,5 IU/ml).
*Pies musi zostac zaopatrzyony w paszport w którym muszą być odnotowane wszelkie czynnosci: takie jak: identyfikacja zwierzęcia (tatuaż, chip) szczepienie przeciwko wściekliźnie oraz badanie efektywności szczepienia.
* Pies musi na 24-48 godzin przed wyjazdem zostać odrobaczony i poddany profilaktyce przeciwkleszczowej - co równeiż musi zostać potwierdzone w paszporcie zwierzęcia przez weta
Musi być zachowana kolejnosc czynnosci ponieważ w przypadku, gdy pies został najpierw zaszczepiony p/ wściekliźnie a potem zaczipowany * szczepienie powinno zostać powtórzone po zaczipowaniu zwierzęcia ( ze względów zdrowotnych) nie wcześniej niż w 21 dni po ostatnim szczepieniu.

Badanie serologiczne krwi - musi być wykonywane również w laboratorim majace uprawnienia- w Polsce jest to laboratorium w Puławach

Dodam tylko , ze moje mopsy (India i Kami Stellanova) , które poleciały do Australii - w lulku bagażowym (ponieważ waga przekraczała dopuszczalne 8 kg) musiały miec specjalne transportery lotnicze - tu pokazuję zdjecia z lotniska:


Transportery spełniały wymogi IATA , zbudowane z solidnego plastiku
dzrzwi zrobione z metalu - ocynk w zestawie z tym transporterem sa:
miski na wodę i pokarm oraz zestaw etykiet z podpisanymi danymi psa.

Do USA wysyłałam szczeniaka z rodowodem czyli szczenię było z tatuażem. Pies leciał samolotem jako "bagaż podreczny" nie przekraczał 8 kg. BYł zaopatrzony w tatuaz - który był zgodny z wpisem do paszportu. Miał oczywiscie PASZPORT z aktualnym szczepieniem wscieklizny oraz wpisem od lekarza zaswiadczającym o jego stanie zdrowia UWAGA wpis ten wazny jest tylko 3 dni dlatego robimy go w ostatniej chwili.

Stres w podrózy

Dorosłym psom, które maja steres z powodu podróży dobrze jest podać coś na uspokojenie - delikatnego a co za tym idzie ziołowego np. tabletki: HOVA
Należy podać 2 tabletki przed odjazdem albo drażetki: VALERIN SEN które zawiera wyciągi roślinne z korzenia kozłka lekarskiego, ziela melisy i szyszek chmielu. Działanie i stosowanei jest podobne : ulatwiaja zasypianie, trudnościach z zasypianiem, w stanach napięcia nerwowego i niepokoju. Dodatkowo Magnez (który zawieraja) zmniejsza pobudliwość nerwowo-mięśniową i wykazuje działanie uspokajające. składa sie z ekstraktu suchego z korzeni kozłka lekarskiego i ekstraktu suchego z szyszek chmielu zwyczajnego .Tabletki HOVA zawierają składniki roślinne o działaniu ułatwiającym zasypianie, uspokajającym i łagodnie przeciwskurczowym. Dobre są na stany napięcia i niepokoju, pobudzenia

Autor: B.S. Zawadzka  Hodowla "Stellanova"

 

 
 
 
Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie