Najtrudniejsza noc w roku dla psów

Huczne obchodzony Sylwester tuż, tuż. Już dziś pomyśl nad tym jak przygotować swojego psa do tej najtrudniejszej dla niego nocy w roku.
Statystyki schronisk są jednoznacznie. W dniach poprzedzających noc sylwestrową oraz kilka dni po Nowym Roku wzrasta ilość zwierząt, które trafiają potracone lub ranne. Wiele z nich biega zdezorientowanych, godzinami  po ulicach, i trafiają w stanie wycieńczenia. Wszystko to spowodowane jest ogromnym stresem jakim jest dla psów noc sylwestrowa.

Dlaczego psy boją się huku wystrzałów? Powodów może być kilka. Niektóre rasy psów wykazują większą wrażliwość na dźwięki. Huk wystrzału i zmiana ciśnienia nim spowodowana może wywołać u psa ból. Najczęstszym powodem strachu przed hałasami są jednak  błędy socjalizacyjne. Jeśli pies w okresie szczenięcym nie był w odpowiedni sposób wystawiony na ekspozycję hałasów, może mieć  jako dorosłe zwierzę, ogromne problemy ze znoszeniem hałasów.  Jeśli jesteś właścicielem szczenięcia, staraj się aby podczas ekspozycji na hałasy, szczeniak zawsze czuł się bezpiecznie. Najlepiej aby przyzwyczajać go stopniowo, aranżować sytuacje, gdzie głośne dźwięki pojawiają sie w czasie zabawy czy jedzenia. Gdy szczeniak przestraszy się dźwięku, zachowuj się jakby nic się nie stało.

Fobia dźwiękowa nasila się, gdy pies pozostaje sam w domu oraz gdy właściciel także odczuwa niepokój. Bez względu na to jak bardzo pies boi się hałasu musi nauczyć się z nim żyć. Jak to zrobić?

  • Jeśli strach przed hałasem pojawił się niedawno należy zachowywać się tak jakby nic się nie działo. Spróbuj wydać mu jakąś komendę gdy ją wykona nagrodź go. Nagradzaj go także za skupianie uwagi na Tobie.
  • Jeśli strach twojego psa przeradza się w fobię, nie będzie on w stanie się na niczym skupić. Zapewnij psu spokojne i bezpieczne miejsce. Przestraszony pies lubi się chowa w rozmaite zakamarki. Przydatny może stać się karton, z którego tworzymy budę – bezpieczną norę dla psa. Jeśli znasz inne sposoby dzięki którym twój pies się uspokaja koniecznie z nich skorzystaj.
  • Podczas nocy sylwestrowej zasłoń okna, podkręć telewizor lub włącz głośno muzykę z nagranymi odgłosami natury.
  • Pamiętaj, że przerażony pies może łatwo zrobić sobie krzywdę szukając bezpiecznej kryjówki.  Dlatego nigdy nie zostawiaj go samego i nie zamykaj go w jednym pomieszczeniu.
  • Przed nocą sylwestrową podaj psu węglowodanowy posiłek. Powinien go nieco uspokoić i zrobić się nieco senny. Wyprowadź go też na spacer, gdyż przerażony pies może bezwiednie oddać mocz.
  • Zapewnij psu rozrywkę w postaci zabawek typu KONG, gryzaków czy innych przysmaków do żucia.
  • Jeśli istnieje czynność, którą twój pies uwielbia i bardzo się na niej koncentruje – zajmij go nią.
  • Zapytaj lekarza weterynarii o łagodne preparaty uspokajające. Pamiętaj jednak, że te które będą powodowały całkowite uśpienie psa mogą pogłębić fobię czworonoga
  • Pomocne mogą też być feromony czy esencje kwiatowe dr Bacha. Pamiętaj jednak, że stosowanie tych dwóch ostatnich, trzeba zacząć już kilka tygodni przed Sylwestrem.
  • Spróbuj masażu TTouch, zarówno przed jak i po nocy Sylwestrowej

Przy znacznie nasilonej fobii niezbędna może okazać się pomoc specjalisty z zakresu psychologii zwierząt.  Zastosuje ją terapię odczulającą. Wymaga to jednak czasu, dlatego terapię trzeba zacząć jak najszybciej!
Często pomaga też towarzystwo innego – odważnego psa.

Bez względu na to czy twój pies boi się czy nie koniecznie zaczpiuj go, oraz umieść identyfikator przy obroży. Nigdy nie wiemy czy podczas Sylwestra, nie zdarzy się coś niespodziewanego i czy czworonóg nie ucieknie.  Dzięki identyfikatorowi, znalazca psa będzie mógł szybko się z Toba skontaktować.
I najważniejsze! Namów znajomych, aby zamiast sztucznych ogni, w tegorocznego sylwestra odpalili darowiznę, dla jednej z organizacji pro zwierzęcych. Jedną z nich może być Fundacja Dobrych Zwierząt.

Marta Lichnerowicz
WRTAL PSY24.PL

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie