Dlaczego pies wyje? 5 najczęstszych powodów

Psy domowe mają wiele wspólnego z wilkami, przede wszystkim łączy je DNA. To w nim, zdaniem specjalistów, zakodowana jest potrzeba wycia. Oczywiście psy w warunkach domowych wyją znacznie rzadziej niż wilki, ale robią to z całkiem podobnych powodów. Masz już dość wycia swojego przyjaciela? Nie wiesz, o co mu chodzi? Oto 5 najbardziej prawdopodobnych powodów takiego zachowania.

  1. Przywoływanie stada – to zdecydowanie najczęstsza przyczyna wycia psa. Bierze się właśnie z bliskich konotacji z wilkiem. Pies wyje, aby przywołać pozostałych członków stada – w tym przypadku Ciebie i innych domowników. Daje znać, że czeka, że teren jest bezpieczny i można się tutaj schronić.
  2. Niebezpieczeństwo – wilki wyją także w sytuacji, gdy na ich terytorium weszli wrogowie. Wówczas jednym z powodów jest odstraszenie napastników, a drugim danie sygnału pozostałym członkom stada, że potrzebna jest pomoc. Twój pies może więc wyć w sytuacji, gdy wyczuwa, że ktoś kręci się wokół domu lub już do niego wszedł. Może temu towarzyszyć szczekanie.
  3. Reakcja na bodziec – ma to związek z tzw. pamięcią genetyczną. Pies zaczyna wyć, bo np. słyszy syrenę alarmową lub innego wyjącego psa. Wówczas budzi się w nim instynkt, zwierzak przypomina sobie, że dysponuje takim sposobem komunikacji. Dlatego tak często zauważamy, że gdy jeden pies w okolicy zaczyna wyć, inne natychmiast przyłączają się do tego osobliwego chóru.
  4. Potrzeba zwrócenia na siebie uwagi – to już typowa domena psów domowych. Jeśli Twój pupil czuje się samotny i potrzebuje Twojej obecności, będzie chciał Cię zwabić w najprostszy znany sobie sposób: wyjąc. Zwierzak będzie często się tak zachowywał, jeśli utrwali sobie, że to działa. Unikaj więc natychmiastowego przybiegania do wyjącego psa. Naucz go, że to nie jest dobra metoda na zwrócenie na siebie uwagi.
  5. Ból – tak, psy wyją również w reakcji na ból lub inne niedogodności. Jeśli więc masz pewność, że Twój pupil „nie wydziera się” z wyżej opisanych powodów, powinieneś koniecznie sprawdzić, czy nie dzieje mu się krzywda. Być może ma drzazgę w łapie, może się oparzył, może skręcił łapę. Jeśli brakuje widocznych objawów, a pies nie przestaje wyć, zgłoś się z nim do weterynarza.

Wycie psa jest bardzo irytujące, przeszkadza sąsiadom, dlatego należy mu możliwie szybko i skutecznie przeciwdziałać. Właściciel ma tutaj decydującą rolę do spełnienia. Musisz zapewnić swojemu pupilowi dużo uwagi, dać mu poczucie bezpieczeństwa, nie zostawiać samego na wiele godzin. Wówczas jest duża szansa, że pies na dobre zapomni o swoim bliskim pokrewieństwie z wilkiem, przynajmniej w tym zakresie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie