Kłopotliwy i nieprzemyślany prezent, czyli co zrobić z niechcianym psem? 5 pomysłów

Do takiej sytuacji najczęściej dochodzi w rodzinach z dziećmi. Rodzice chcą zrobić synowi czy córce prezent i kupują psa np. na Boże Narodzenie. Z reguły dzieci się z takiego prezentu bardzo cieszą. Co jednak ma zrobić dorosły człowiek, który został obdarowany żywym podarunkiem, choć wcale tego nie chciał? To duży kłopot, ponieważ nie wszyscy mają czas czy warunki mieszkaniowe, aby odpowiednio zaopiekować się czworonogiem. Co zrobić z niechcianym psem? Oto 5 dobrych pomysłów.

  1. Poproś o pomoc osobę, która zrobiła Ci prezent – nie będzie to wcale oznaka niewdzięczności, a trzeba pamiętać, że ktoś, kto kupuje innemu człowiekowi psa bez wcześniejszego zapytania go o zgodę, wykazuje się skrajną nieodpowiedzialnością. Autor prezentu na szczęście wie, gdzie kupił psa i może pomóc zaskoczonemu właścicielowi w dotarciu do sprzedawcy.
  2. Próba oddania psa – psa najlepiej oddać hodowcy. Jeśli szczeniak rzeczywiście pochodzi z legalnej, zarejestrowanej hodowli, to nie powinno być problemu z jego zwrotem. Hodowcom bowiem zależy przede wszystkim na dobru psów. Poprzedni właściciel być może potrąci drobną opłatę za ponowne przyjęcie psa, ale to i tak będzie najlepsze rozwiązanie.
  3. Pomoc miłośników rasy – jeśli pies został kupiony na giełdzie samochodowej czy aukcji internetowej, to jego zwrot do właściciela pewnie nie wchodzi w grę. Wówczas warto samemu poszukać zwierzęciu nowego domu. Nieocenione są tutaj fora internetowe dla miłośników konkretnej rasy – oczywiście o ile pies przypomina jakąś rasę. Ludzie zwykle chętnie angażują się w szukanie nowego domu dla piesków, którym grozi życie w schronisku.
  4. Ogłoszenie – jeśli pomoc miłośników psów okazała się niewystarczająca, warto na własną rękę poszukać psu nowego domu. Dobrym pomysłem będzie opublikowanie ogłoszenia na portalach internetowych (najlepiej lokalnych) czy w prasie. Czasami działa stary, sprawdzony sposób, czyli rozwieszenie plakatów na ulicach i w osiedlowych sklepach. Warto również zadbać, aby wieść o psie szukającym domu rozeszła się pocztą pantoflową.
  5. Pomyśl o obdarowaniu kogoś bliskiego – jednak pamiętaj, aby nie wykazać się taką samą „pomysłowością” jak Twój przyjaciel, znajomy czy członek rodziny. Musisz najpierw zapytać, czy osoba, która wpadła Ci do głowy, chciałaby mieć psa. Jeśli tak, to jest po problemie.

Pamiętaj, aby oddanie psa do schroniska traktować jako absolutną ostateczność. Postaraj się też działać szybko. Dzięki temu pies nie zdąży się do Ciebie przyzwyczaić i rozstanie będzie mniej bolesne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie