Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka w domu? 4 zasady

Pojawienie się dziecka na świecie to wielkie wydarzenie nie tylko dla rodziców, ale także dla psa – o ile oczywiście już wcześniej mieszkał z nami w domu. Zwierzę generalnie nie powinno mieć z tą sytuacją problemu, choć mogą się zdarzyć nietypowe zachowania, których podłożem najczęściej jest po prostu zazdrość. W takim razie jak przygotować psa na pojawienie się dziecka w domu? Pamiętajcie o tych 4 zasadach.

  1. Starajcie się nie zapominać o psie – to jasne, że dziecko będzie angażować większość lub nawet całą Waszą uwagę, ale naprawdę dobrze będzie wygospodarować choć trochę czasu tylko dla psa. Pupil nie może czuć się odtrącony i zapomniany. Obowiązek zajęcia się nim i udowodnienia mu, że nadal jest ważny, spocznie przede wszystkim na mężczyźnie, który jednak ma nieco mniej pracy przy dziecku.
  2. Już wcześniej przygotujcie psa na pojawienie się dziecka – choć zabrzmi to brutalnie, to w okresie ciąży należy pokazać psu jego miejsce w szeregu. Bardzo niezdrowa jest sytuacja, w której traktujemy zwierzę jak człowieka, pozwalamy mu np. spać z nami w łóżku, karmimy ze stołu itd. Wówczas psu naprawdę trudno będzie zaakceptować fakt, że nagle po pojawieniu się w domu dziecka jego przywileje zostały ukrócone. Dlatego gdy tylko dowiecie się o ciąży, zacznijcie konsekwentnie przywracać hierarchię. Nie bądźcie na każde szczeknięcie psa, nie zasypujcie go smakołykami bez powodu, nie pozwalajcie mu na wszystko. To najwyższy czas, aby przypomnieć zwierzakowi, że jest na końcu rodzinnego łańcucha.
  3. Nie ograniczajcie psu dostępu do dziecka – wielu młodych rodziców w obawie przed nieprzewidywalną reakcją psa (szczególnie dużego) nie pozwala na jakikolwiek kontakt zwierzęcia z dzieckiem. To błąd. Boimy się tego, czego nie znamy – pies dokładnie tak samo podchodzi do „czegoś”, co powoduje dziwne zachowanie pani i pana. Zwierzak musi mieć możliwość zapoznania się z dzieckiem, oczywiście pod kontrolą rodziców, powąchania go i przekonania się, że nie jest ono zagrożeniem dla jego pozycji, a po prostu nowym przyjacielem. Pamiętajmy też, aby w miarę możliwości jak najszybciej umożliwić wspólne zabawy psa i dziecka.
  4. Oswajajcie psa z nowymi bodźcami – po pojawieniu się dziecka w domu życie psa zostanie wywrócone do góry nogami. Nie da się tego całkowicie uniknąć, dlatego trzeba psa na to przygotować. Już wcześniej włączajcie pupilowi nagrany głos dziecka, a także płacz. Pokażcie zwierzakowi kupione dziecięce zabawki, włączcie te grające, aby pies nie był później kompletnie zaskoczony nowymi dźwiękami.

Najważniejsze jest zatem kierowanie się zdrowym rozsądkiem i zrobienie wszystkiego, co tylko jest możliwe, aby pies nie poczuł się odtrącony i skrzywdzony. Zwierzę łatwo połączy fakty i zakoduje sobie, że jego nieszczęścia są związane z pojawieniem się w domu dziecka. Wówczas bardzo trudno będzie przełamać jego niechęć względem malucha.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie