Jak nazwać psa? 6 rad dla mających problem z podjęciem decyzji

Wybór imienia dla psa jest bardzo ważną decyzją. Raz nadane powinno z nim zostać do końca – zmiana imienia z reguły nie jest wskazana. Większość właścicieli chce, aby imię pupila było wyjątkowe, w jakiś sposób się z nim kojarzyło i wyróżniało czworonoga z tłumu Azorów, Asów, Burków i Maksów. Wciąż nie wiesz, jak nazwać psa? Mamy dla Ciebie 6 bardzo dobrych podpowiedzi.

  1. Imię powinno być krótkie – to banał, ale wielu właścicieli o tym zapomina. W efekcie wszystkie Ferdynandy i tak zostają Ferdkami, a Celestyny – Celkami. Pies, mimo rozbudowanej inteligenci, jest zwierzęciem potrzebującym prostych, rzeczowych i krótkich komunikatów. Imię jest dla niego właśnie takim komunikatem i sygnałem, że właściciel oczekuje jego uwagi. Naprawdę nie ma sensu wymyślać psu jakiegoś skomplikowanego imienia, które w codziennych sytuacjach po prostu się nie sprawdzi.
  2. Dobierz imię do charakteru psa – łatwo sobie wyobrazić ubaw ludzi widzących małego ratlerka wołanego przez właściciela Brutal, prawda? To przerysowany przykład, ale dobrze oddaje błędy, jakie często popełniają ludzie w stosunku do swoich psów. Lepiej nie narażać czworonoga (ale i siebie) na śmieszność nadając pupilowi imię kompletnie do niego nie pasujące.
  3. Wybierz imię, które można łatwo zdrobnić – życie pokazuje, że właściciele nadają psu jakieś imię, a później i tak wołają go inaczej. To klasyczny dowód na to, jak łatwo jest popełnić błąd. Aby uniknąć takiej sytuacji dobrze jest nadać psu imię, które bez problemu będzie można zdrobnić czy przynajmniej skrócić.
  4. Nigdy nie dawaj psu imienia brzmiącego jak komenda – chodzi oczywiście o te najpopularniejsze komendy. Pies nazwany np. Nem może mieć później duży problem z nauczeniem się komendy Nie! Dlatego wybierz takie imię, które w ogóle nie brzmi jak Siad!, Noga!, Do mnie!, Zostaw!, Leżeć!
  5. Imię powinno pasować do psa bez względu na jego wiek – z tego powodu lepiej jest unikać słodkich imion nadawanych często szczeniakom, jak Nikuś, Maksiu, Puszek, Łatka itd. Wołanie starego, schorowanego psa takim imieniem jest lekko niepoważne. Znów odwołujemy się do naczelnej zasady wyboru imienia możliwie uniwersalnego.
  6. Może coś związanego z daną rasą? - wybór psa konkretnej rasy nie powinien być przypadkowy. Właściciel z pewnością wcześniej poczytał coś o danej rasie, co może być dobrą wskazówką przy wymyślaniu imienia. Warto zagłębić się w historię rasy, jej korzenie. Nazwanie owczarka niemieckiego imieniem Maks jest idealnym przykładem: to imię krótkie, uniwersalne i związane z pochodzeniem rasy.

Najważniejsze jest, aby niepotrzebnie nie kombinować. Pokusa znalezienia psu imienia absolutnie wyjątkowego jest duża, ale takie eksperymenty rzadko się sprawdzają.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie