Czy starsza osoba powinna mieć psa? Oczywiście! 5 argumentów

Często wydaje się, że posiadanie psa jest zarezerwowane tylko dla ludzi młodych, sprawnych, którzy będą w stanie zapewnić swojemu pupilowi odpowiednią ilość ruchu i prawidłową opiekę. Tymczasem zaawansowany wiek absolutnie nie wyklucza możliwości mieszkania pod jednym dachem z psem. Senior posiadający czworonoga czuje się dzięki niemu znacznie lepiej, a to niejedyny argument. Mamy jeszcze 5.

  1. Lek na samotność – coraz więcej starszych osób mieszka samotnie. Po śmierci małżonka w życiu pojawia się trudna do zasypania pustka. Zapracowane dzieci nie mają czasu, aby regularnie odwiedzać matkę czy ojca. Przyjaciele powoli odchodzą, sąsiedzi są coraz młodsi i nie interesują się losem człowieka żyjącego po drugiej stronie ściany. Pies natomiast nie wybrzydza. Jest wierny bez względu na wiek swojego właściciela. To najlepsze „lekarstwo” na samotność i szczęśliwe przeżycie ostatnich lat.
  2. Większa sprawność – pies zmusza do aktywności, co w przypadku osób starszych jest szczególnie ważne. Wiadomo, że z wiekiem spada ludzka aktywność. Nie trzeba wychodzić do pracy, nie trzeba robić dużych zakupów, nie trzeba się z nikim umawiać. Senior może więc przez całe dnie przesiadywać przed telewizorem, co odbija się na zdrowiu. Pies do tego nie dopuści. Musi być wyprowadzany, pielęgnowany – świetnie organizuje czas.
  3. Mniej chorób! - to prawda. Jak wykazały badania seniorzy posiadający psa chorują o 21% rzadziej niż ci, którzy mieszkają samotnie. To efekt zwiększonej aktywności, ale także znalezienia sensu życia.
  4. Koniec z nudą – życie emeryta tylko z pozoru jest sielanką. Rutyna szybko zaczyna dawać się we znaki. Kończą się znajomości, zamiera życie towarzyskie, a jedyną rozrywką wydaje się być wyłącznie oferta telewizji. Tymczasem pies nie daje miejsca na nudę. Oczekuje od swojego właściciela zainteresowania i aktywności. Wspólne spacery mogą być też okazją do nawiązania nowych znajomości z innymi posiadaczami psów.
  5. Pasja – pies może być prawdziwą pasją, szczególnie dla osoby, która nie ma innych rozrywek czy obowiązków. W takiej sytuacji opieka nad ukochanym zwierzęciem znakomicie wypełnia wolny czas. Senior może na poważnie zainteresować się zagadnieniami związanymi z psami, brać udział w spotkaniach miłośników rasy, jeździć na wystawy.

Podeszły wiek nie jest przeszkodą w posiadaniu psa. Warto jednak zwrócić uwagę, aby rasa psa, jego wielkość i temperament zostały dobrane pod kątem możliwości starszego człowieka. Lepiej jest też zdecydować się na dorosłego zwierzaka, który nie wymaga szkolenia i bardzo dużej aktywności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie