Transport zwierząt

Większość z nas wybierając się na wakacyjne wyjazdy zabiera ze sobą również zwierzęta. Przejazd środkiem lokomocji stanowi duże wyzwanie naszych pupili, ponieważ wiąże się to dla nich ze sporym stresem i dyskomfortem. Planując podróż ze zwierzętami niezmiernie istotne jest, aby wcześniej zadbać zarówno o ich wygodę jak i dobre samopoczucie, co pozwoli uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń w trakcie przejazdu.

Transportowanie zwierząt

Zarówno dla psów jak i kotów wytrzymanie w jednym miejscu przez kilka godzin jest sporym kłopotem, należy więc, przede wszystkim zwrócić uwagę na ich wygodę podczas przejazdu. Doskonałym rozwiązaniem jest transporter dla kotów. Ruchy czworonogów nie są w nim tak mocno skrępowane, dlatego bez problemu są w stanie wytrzymać nawet długą podróż, niezależnie od środka transportu. Mamy również pewność, że nasz kot nie ucieknie z pojazdu w trakcie jazdy, chociażby przez otwarte okno. Z racji sporych różnic w rozmiarach psów istnieje kilka możliwości ich przewozu. Małe i średnie psy mogą podobnie jak koty być przewożone w transporterach bądź specjalnych torbach podróżnych. Większe czworonogi powinniśmy przewozić na tylnych fotelach, przypinając je specjalnymi szelkami. Takie pasy posiadają określoną rozciągliwość, dzięki temu psy nie czują zbyt dużego ograniczenia ruchów. Niebezpieczną praktyką jest z kolei trzymanie zwierząt na kolanach, ponieważ w przypadku kolizji nie mają wtedy żadnego zabezpieczenia. Nie mówiąc już o niedogodnościach dla samych właścicieli w trakcie jazdy. Niewłaściwy sposób transportu zwierząt może skutkować nie tylko nieszczęściem w chwili wypadku, ale również podlega każe sięgającej kwoty 200zł.

Zapewnienie komfortu podróży

Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa przejazdu, niezmiernie istotne jest również zadbanie o komfort psychiczny zwierząt i ich fizjologiczne potrzeby. Negatywnie na czworonogi może wpływać na przykład zbyt głośne odtwarzanie muzyki w samochodzie. Intensywne dźwięki w obcym środowisku mogą powodować lęk i agresję. Innym niekorzystnym czynnikiem są zbyt szeroko otwierane okna podczas jazdy. W przypadku silnego wiatru czworonogi są wtedy narażone na zapalenie uszu lub ukąszenia owadów wpadających do auta. W publicznych środkach transportu dezorientację i nerwowość może budzić zbyt duża liczba nowych osób w pobliżu. Należy pamiętać, że zwierzęta w obliczu niesprzyjających warunków mogą zachowywać się inaczej niż w naturalnym środowisku, dlatego wszelkie próby głaskania przez obce osoby mogą skutkować agresywną postawą pupila. Bardzo ważne jest również zaplanowanie przerw podczas podróży, aby zwierzęta mogły załatwić swoje potrzeby fizjologiczne i odetchnąć świeżym powietrzem. Nie można także zapominać o zapewnieniu im pożywienia i dostępu do pitnej wody.

Troskliwa opieka

Kluczowe podczas podróży ze zwierzętami jest otoczenie troskliwą opieką i odpowiadanie na ich potrzeby. Zwierzęta podobnie jak człowiek, mogą w większym lub mniejszym stopniu znosić trudy podróży. Jeżeli widzimy, że nasz podopieczny zachowuje się nieswojo powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem i w razie potrzeby przerwać wyjazd. Zwierzęta w trakcie wyjazdu nie powinny czuć się osamotnione. Istotne jest, aby jak najczęściej zwracać się do pupila i zapewniać o swojej obecności. Zadbajmy o właściwy komfort jazdy naszych czworonogów, ponieważ podróż powinna być przyjemnością zarówno dla właściciela, jak i jego podopiecznego.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie