Chcesz zabrać psa na wakacje? 4 pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć

Wspólne wakacje z psem to dla większości właścicieli zupełnie normalna sprawa. Mało kto wyobraża sobie, aby zostawić ukochanego pupila na 2 tygodnie i w najlepsze oddawać się urlopowym przyjemnościom. Bywa jednak, że rodzinne plany mocno kolidują z potrzebami psa i wówczas trzeba się nad tym poważnie zastanowić. Oto 4 pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć rozważając zabranie psa na wakacje.

  1. Jak pies zniesie podróż? - bardzo ważne jest ustalenie, czy na wakacje jedziemy samochodem czy innym środkiem transportu. Jeśli ma to być samolot, należy sprawdzić, jakie warunki przewozu zwierząt oferuje linia lotnicza. Taka podróż zawsze jest ryzykowna i wiąże się z ogromnym stresem dla zwierzęcia. Optymalnym wyborem wydaje się więc wyjazd samochodowy, jednak długa trasa także da się psu we znaki. Dlatego planując wakacje z pupilem lepiej jest wybrać bliski kierunek – rozsądna odległość to 200-300 kilometrów.
  2. Gdzie pojechać na wakacje? - psu nie robi większej różnicy, czy spędzi urlop nad morzem, nad jeziorem czy w górach. Ważne, że będzie ze swoją rodziną. Jednak dla własnej wygody lepiej jest wybrać takie miejsce, w którym pies będzie mógł się swobodnie wybiegać i nie będzie narażony na różne niebezpieczeństwa. Z tego powodu raczej odpada wycieczka po stolicach europejskich miast. Idealne warunki do wspólnego wypoczynku stwarzają natomiast regiony nadmorskie.
  3. Gdzie spać? – trzeba sobie zdawać sprawę, że nie wszystkie hotele akceptują obecność zwierząt, inne z kolei pobiorą z tego tytułu dodatkową (niemałą) opłatę. Na pewno dobrym pomysłem nie będzie wyjazd do dużego resortu, w którym psa trzeba będzie stale trzymać na smyczy i zakładać mu kaganiec. Lepiej jest wybrać mały pensjonat położony blisko natury lub wynająć prywatny domek z własnym obejściem.
  4. Co zabrać ze sobą? - wyjazd na wakacje z psem wiąże się z koniecznością zabrania ze sobą kilku dodatkowych akcesoriów, jak legowisko i zestaw medykamentów. Ich wybór należy skonsultować z weterynarzem. Zwykle w psiej apteczce musi się znaleźć miejsce na żel przeciwko obrzękom po ukąszeniu przez owada i wapno. Nie ma sensu przesadzać z ilością leków, szczególnie jeśli w miejscu, do którego się wybieracie, działają lecznice weterynaryjne.

Wakacje z psem to wspaniałe doświadczenie dla całej rodziny, jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że taki wyjazd będzie wiązać się z pewnymi ograniczeniami i kompromisami. Jeśli marzeniem rodziny jest podróż do jakiegoś egzotycznego miejsca, nie ma sensu męczyć zwierzęcia długą eskapadą. Wówczas rozsądniej będzie zostawić pupila pod opieką rodziny, przyjaciół, a w ostateczności petsittera czy hotelu dla zwierząt.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie