Robot Aibo - elektryczny pies

Robot Aibo

Aibo (Artificial Intelligence roBOt) to autonomiczny robot - zabawka wyglądem przypominającym psa. Wyprodukowany przez firmę Sony, zdobył sobie wielu zwolenników. Firma co pewien czas wprowadzała na rynek kolejne wersje robota. Aibo jest autonomiczny, odczuwa swoje środowisko oraz jest w stanie uczyć się podobnie jak dojrzewający pies. Pierwszy model pojawił się 1999 roku. Za projekt wyglądu zewnętrznego robota odpowiedzialny był artysta Hajime Sorayama.

Dla każdego Aibo doświadczanie przez niego świata przebiega inaczej, każdy odkrywa swoją własną niepowtarzalną quasi-osobowość - inną od każdego kolejnego Aibo na świecie. Aibo posiada 20 interaktywnych obszarów, umożliwiających mu poruszanie się. Posiada kilka sensorycznych zmysłów: dotyk (przez jego głowę, podbródek i plecy), słuch (stereo mikrofony), wzrok (kamera w jego głowie), oraz zmysł równowagi. Ponadto, dzięki sensorowi na podczerwień, dysponuje możliwością określania dystansu, regulacji szybkości poruszania się (np. bieg/chód) i zmysł odpowiedzialny za temperaturę. Cała ta aparatura pozwala zaadoptować się do otoczenia oraz nabywać nowe, wygenerowane w interakcji ze środowiskiem, psie zachowanie.

"Wielu właścicieli Aibo traktuje go jak żywą istotę. Czują się dziwnie, gdy muszą go podłączyć do prądu, by naładować akumulatory - powiedział Jon Piazza, rzecznik Entertainment Robot America, działu Sony Electonics, który wprowadził Aibo na amerykański rynek. Żeby zachować coś z charakteru prawdziwego psa, Aibo nie zawsze będzie wypełniać polecenia. To, że Aibo potrafi odróżniać twarz właściciela od innych, wiąże się z wyposażeniem go w swego rodzaju narząd wzroku. Równie skomplikowany jest system rozpoznawania głosu. - Nie chodzi tylko o zwykłe rozpoznawanie komend głosowych, ale także o pewne elementarne rozumienie języka oraz dostosowywanie reakcji do emocjonalnego tonu wypowiedzi - mówi Douglas Thomas, wykładowca problematyki związanej z komunikacją na University of Southern California.

Aibo potrafi sam znaleźć ładowarkę, podłączyć się i dołączyć po naładowaniu akumulatorów. W niektórych osobach te cechy elektronicznego psa budzą pewien niepokój. Ludzie nie są bowiem jeszcze przygotowani na współistnienie z coraz bardziej niezależnymi i coraz inteligentniejszymi maszynami. Aibo jest nie tylko psem - może też pełnić funkcję służącego bądź gosposi.

Sony umożliwiło ściąganie ze swej witryny darmowych programów Aibo Treats. Pierwszy z nich, Aibo DJ, pozwala przekształcić robota w instrument muzyczny. Melodie można nagrywać za pomocą różnych sensorów umieszczonych na jego korpusie, po czym odtwarzać, dodając odpowiedni rytm. Manipulowanie ogonem umożliwi zmianę tempa. Robot może również budzić właścicieli, pomagać dzieciom w rozróżnieniu kolorów i nazywaniu ich różnych odcieni. Dzięki programowi Aibo Boo elektroniczny pies może nas w nocy, szczekając przeraźliwie, kiedy nagle cos poruszy się przed jego "oczami", co pozwala stosować Aibo w roli ochroniarza. Oferując wiele programów dla robotów typu Aibo, przedstawiciele Sony zachęcali właścicieli do wymyślania nowych umiejętności, a nawet tworzenia własnego oprogramowania. Była wyraźna zmiana polityki koncernu, gdyż przez pewien czas Sony starało się chronić swój produkt przed próbami przeprogramowania. Cena wynosiła około 1500 dolarów.

Dźwięki wydawane przez Aibo został stworzone przez japońskiego kompozytora Nobukazu Takemure.

Na początku roku 2006 koncern Sony ogłosił oficjalnie rezygnację z prac nad nowymi wersjami elektronicznego psa AIBO, oraz zaprzestanie jego sprzedaży. Firma Sony przyznała jednocześnie, że zamierza kontynuować swoje badania nad kolejnymi projektami sztucznej inteligencji.

robot pies Aibo

 Modele pierwszej generacji (rok 1999)
ERS-110 (srebrny)
ERS-111 (szary lub czarny)

Modele drugiej generacji (lata 2000 - 2001)
ERS-210 (czarny, srebrny, złoty, czerwony, niebieski, zielony, biały w 3 odcieniach lub beżowy)
ERS-210A
ERS-220 (srebrny)
ERS-311 ("latte" kremowy)
ERS-311b ("latte" kremowy)
ERS-312 ("macaron" czarny)
ERS-31L ("pug" brązowy)

Modele trzeciej generacji (lata 2003 - 2005)
ERS-7 (biały)
ERS-7M2 (czarny lub biały)
ERS-7M3 (czarny, biały lub beżowo-brązowy)

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie