Szukasz petsittera? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Mateusz Nowak
02.08.2016

Petsitter to wciąż nowy i mało znany zawód, na który jednak istnieje coraz większe zapotrzebowanie. Szczególnie w dużych miastach. Właściciele psów często nie mają czasu, aby opiekować się swoimi pupilami lub nie mogą ich zabrać ze sobą na wakacje czy wyjazd służbowy. Gdy brakuje zaufanej osoby, pojawia się właśnie petsitter. Kim jest? Czego można od niego oczekiwać?

Petsitter, czyli kto?

Petsitter to, jak sama nazwa wskazuje, opiekun do zwierząt. Taka osoba musi mieć odpowiednie podejście i doświadczenie. Jest w stanie zaopiekować się praktycznie każdym zwierzęciem domowym, ale w naszych warunkach petsitterzy głównie zajmują się psami, rzadziej kotami.

Petsitter jest doskonałą alternatywą dla hoteli dla psów. Zwierzak nie jest bowiem narażony na stres związany z koniecznością przeprowadzki. Oczywiście w przypadku dłuższego wyjazdu można umówić się z petsitterem, że zabierze psa do siebie, jednak z reguły świadczy on swoje usługi w domu klienta.

Jak wybrać dobrego petsittera? 4 zasady

Odpowiedzialny właściciel nie powierzy opieki nad ukochanym psem przypadkowej osobie, a przynajmniej nie powinien tego robić. Najważniejsze jest zaufanie do kompetencji petsittera. Dlatego przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę na co najmniej 4 kwestie:

  1. Referencje – szanujący się petsitter sam pokaże listy referencyjne wystawione przez swoich poprzednich klientów. Jeśli ich nie ma, to warto przynajmniej poszukać informacji o takiej osobie w Internecie. Pomocne będą fora dla miłośników psów.
  2. Doświadczenie i wiedza – profesjonalny petsitter powinien legitymować się dokumentami poświadczającymi jego fachowość. Mogą to być np.: dyplom ukończenia kursu opieki nad zwierzętami, dyplom szkoleniowca, dyplom psiego behawiorysty czy dyplom groomera. Warto o to zapytać.
  3. Pierwsze spotkanie – jest bardzo ważne, ponieważ podczas niego możemy już wstępnie ocenić kompetencje petsittera. Zwracamy uwagę na to, jak w jego towarzystwie czuje się pies. Oceniamy, jakie podejście ma petsitter, czy potrafi zachęcić psa do zabawy, czy jest cierpliwy. Można wybrać się na wspólny spacer.
  4. Formalności – zdecydowanie polecamy wybranie petsittera, który działa legalnie. Jeśli nie chce podpisać umowy z właścicielem psa, to lepiej od razu z niego zrezygnować. Coraz częściej zdarzają się petsitterzy prowadzący własną działalność gospodarczą – to zawsze dobry znak.

Koszt wynajęcia petsittera jest różny i zależy od wielkości psa oraz miasta. Można jednak przyjąć średnią stawkę w wysokości 30 złotych za półgodzinny spacer i 45 złotych za zawiezienie psa do weterynarza. Dłuższa opieka jest wyceniana indywidualnie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie