Pierwsze dni z psem ze schroniska – 5 zachowań, o których musisz pamiętać

Zdecydowałeś się przygarnąć psa ze schroniska. To bardzo dobra decyzja, którą prawdopodobnie uratowałeś mu życie. Pamiętaj jednak, że pierwsze dni Waszej znajomości mogą być bardzo trudne, szczególnie dla zwierzaka. Ciąży na Tobie ogromna odpowiedzialność. To będzie próba dla Twojej cierpliwości. Koniecznie więc pamiętaj o tych 5 zachowaniach, jakich nowy przyjaciel na pewno będzie od Ciebie oczekiwać.

  1. Na razie opuść sobie pieszczoty – pies zabrany ze schroniska czuje się bardzo niepewnie. Nie zna nowego środowiska, nie zna nowego właściciela, nie wie jeszcze, czego może się po Tobie spodziewać. Dlatego przez pierwszych kilka dni nie oczekuj od zwierzaka nadmiernej wylewności. Bardzo prawdopodobne jest, że będzie unikał kontaktu, a wszelkie próby pogłaskania czy wzięcia na ręce skończą się reakcją agresywną. Przetrwaj to, zaakceptuj i daj swojemu pupilowi spokój.
  2. Nie zmuszaj do jedzenia – nie zdziw się, jeśli przez pierwszych kilka dni od przeprowadzki Twój nowy pies nie będzie chciał nic jeść. Nie zrzucaj tego na karb niesmacznej karmy. Psy ze schroniska potrafią nie jeść przez wiele dni i w ten sposób dają znać, że wciąż czują się niepewnie. Nie wiedzą po prostu, czy mogą zaufać właścicielowi. Spokojnie, to minie. Ważne, aby zwierzaka do niczego nie zmuszać.
  3. Nie zwołuj rodziny na „oględziny” - pierwsze dni w nowym domu muszą być dla psa ze schroniska czasem wyciszenia. Absolutnie niewskazane jest więc organizowanie wielkiego powitania, podczas którego obecnych będzie wiele osób. Skup się na zdobyciu zaufania, ogranicz kontakt psa z innymi ludźmi. Na początek musi on zaakceptować Ciebie.
  4. Nie strofuj psa – musisz wziąć pod uwagę fakt, że pies ze schroniska przez pierwszych kilka dni w nowym domu będzie zachowywać się nieprzewidywalnie. Może np. załatwić się w domu, warczeć, głośno szczekać, skomleć. To zupełnie normalne. W okresie adaptacji nie masz prawa oczekiwać od psa, że natychmiast stanie się statecznym członkiem rodziny. Nie wolno Ci go także strofować i karcić.
  5. Zapewnij psu spokojny azyl – od razu wybierz miejsce, w którym pies będzie mógł przebywać sam ze sobą. Może to być jeden pokój, miejsce pod stołem czy jakieś prowizoryczne legowisko. Ważne, aby było to miejsce stałe, a nie ciągle zmieniane. Pies potrzebuje własnej przestrzeni, w której poczuje się bezpiecznie. Wówczas powoli zacznie się adaptować, a ciekawość zmusi go do przespacerowania się po domu. Daj mu tylko trochę czasu.

Pamiętaj również, aby na początku maksymalnie ograniczyć wszelkie zmiany w życiu psa. Nie kąp go, nie zmieniaj mu diety „schroniskowej”, nie umawiaj wizyty z weterynarzem. Spróbuj sobie wyobrazić jego położenie. Na pewno też czułbyś się bardzo przestraszony, gdyby pewnego dnia przyszedł inny człowiek i zabrał Cię do miejsca, którego nie znasz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie