Kojec dla psa – jaki powinien być? Podpowiadamy w 6 punktach

Kojec wcale nie musi być psim więzieniem i miejscem jego kaźni. Takie psie zagrody buduje się w sytuacji, gdy zwierzak ma mieszkać na dworze – wówczas kojec gwarantuje, że pies nie zrujnuje ogrodu i nie ucieknie. Kojec przydaje się też w momencie, gdy odwiedzają nas znajomi, którzy nie przepadają za psami. Dobrze wykonany kojec wbrew wielu opiniom może być niezłym pomysłem na mieszkanie dla pupila. Jaki powinien być kojec dla psa? Podpowiadamy 6 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę.

  1. Podłoże – powinno być bardzo stabilne i trwałe, dlatego najlepiej jest wykonać je z betonu. Uwaga! Beton trzeba obłożyć materiałem izolującym, najlepiej wyszlifowanym drewnem, z którego nie będą wystawać drzazgi.
  2. Zadaszenie – kojec musi być zadaszony, aby zapewnić psu przyzwoity komfort. Dach chroni przed deszczem i śniegiem, a w lato także przed upalnym słońcem. Dach musi być solidny i zbudowany ze spadkiem, aby nie zapadł się pod ciężarem śniegu.
  3. Solidne ściany – psi kojec nie może być zbudowany ze szczelnych ścian, np. desek czy płyt. Zwierzę musi mieć możliwość obserwowania otoczenia, dlatego ściany kojca najlepiej jest wykonać z paneli ogrodzeniowych lub przęseł metalowych. Bardzo ważne jest, aby używać wyłącznie całych elementów, bo cięcia są ostre i pies może się o nie skaleczyć. Ściany trzeba zabezpieczyć przed korozją i kilkakrotnie sprawdzić, czy nie wystają z nich jakieś ostre zakończenia. Nawet drobiazg może spowodować groźną kontuzję u psa, szczególnie aktywnego.
  4. Zamknięcie – podstawowa zasada budowy kojca brzmi: pies nie może go samodzielnie otworzyć. Warto pamiętać, że zwierzaki są sprytne i błyskawicznie się uczą, co może zaskoczyć niejednego właściciela. Dlatego najlepiej jest postawić na zamknięcie na zamek (przekręcany kluczem), ewentualnie na długą, solidną zasuwę. Zamknięcie jest niezbędne w sytuacji, gdy w kojcu ma zamieszkać pies rasy groźnej.
  5. Wielkość kojca – kojec to nie wybieg, nie musi więc być bardzo duży. W zupełności wystarczy taki, w którym pies będzie mógł rozprostować łapy i swobodnie pospacerować. Oczywiście wielkość kojca dobieramy do rozmiarów psa. Zbyt mały kojec będzie dla zwierzaka udręką, bo zmusi go do leżenia w jednej pozycji i ograniczy jego ruchy.
  6. Buda – w kojcu nie może zabraknąć psiego domku. Buda musi być bardzo solidna, najlepiej wykonana na zamówienie i dobrana do rozmiarów psa. Budę trzeba też ocieplić, szczególnie jeśli pies ma w niej spędzać także zimy. Podłogę budy izolujemy od betonowego podłoża kojca – można zastosować niewielkie podwyższenie.

Tak wykonany kojec dla psa będzie dla zwierzaka całkiem wygodnym mieszkankiem. Trzeba jednak koniecznie pamiętać o tym, że pies nie może przebywać w zamknięciu cały czas. Jeśli zwierzę ma mieszkać w kojcu, to musi wychodzić na spacer minimum 4-5 razy dziennie. Koniecznie trzeba też utrzymywać kontakt z psem, aby nie zdziczał.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie