Kiedy pies osiąga dojrzałość płciową?

To pytanie zadają sobie wszyscy właściciele, którzy planują przeznaczyć psa do rozrodu i dopuścić go do znajomej suki. Psy osiągają dojrzałość płciową w różnym wieku i nie da się tego konkretnie ustalić. Rozpiętość czasowa bywa ogromna w zależności od rasy, warunków środowiskowych, a nawet diety.

Różnica może wynieść nawet 10 miesięcy!

Lekarze weterynarii określają wiek dojrzałości płciowej samca psa domowego na okres między 6. a 16. miesiącem życia. Może się więc zdarzyć, że w przypadku jednego osobnika gotowość do rozmnażania nastąpi jeszcze w teoretycznym okresie szczenięctwa, a u drugiego grubo po jego zakończeniu. Od czego to zależy?

Przede wszystkim od konkretnej rasy. Największe znaczenie mają tutaj rozmiary psa. Statystycznie dojrzałość płciową znacznie szybciej osiągają psy ras małych, a najpóźniej ras olbrzymich. Dokładnie tak samo jest w przypadku mieszańców. Im większy pies, tym później jest gotowy do rozrodu.

Kolejnym kryterium są warunki klimatyczne. Szybciej dojrzewają psy, które żyją w gorącym klimacie, nieco wolniej te mieszkające w klimacie umiarkowanym, a najpóźniej gotowe do rozrodu są psy hodowane w klimacie chłodnym.

Na tempo osiągania dojrzałości płciowej bardzo duży wpływ ma także dieta psa. Dowiedziono, że szybciej następuje to u osobników, które otrzymywały karmy wysokobiałkowe. Z kolei psy niedożywione, mające niedobory witaminowe i mineralne, były gotowe do rozrodu znacznie później. Wpływ na to miało również przebycie poważnych chorób.

Po czym rozpoznać, że pies osiągnął dojrzałość płciową?

Najbardziej czytelnym symptomem jest to, że pies podczas oddawania moczu zaczyna podnosić tylną łapę. Często znakuje teren niewielkimi ilościami moczu – może to robić nawet kilkanaście razy w trakcie spaceru. W ten sposób pies informuje okoliczne osobniki, że już dojrzał i jest gotowy do rozrodu.

W kolejnym etapie pies może zacząć naśladować ruchy kopulacyjne, co jest bardzo kłopotliwe dla właściciela. Pupil najczęściej atakuje nogę pana, drzewa, latarnie i wszelkie inne elementy, które pozwolą mu wyżyć się seksualnie.

U niektórych psów na wczesnym etapie dojrzewania płciowego obserwuje się także daleko idącą agresję terytorialną, czego efektem mogą być konflikty z innymi psami. W tym czasie trzeba bardzo uważać podczas spacerów, a najlepiej szerokim łukiem omijać nieznane osobniki.

Gdy w okolicy pojawi się suczka w cieczce, pies może dosłownie dostać „małpiego rozumu”. Niektóre osobniki przestają jeść, inne nie mogą sobie znaleźć miejsca, jeszcze inne nieznośnie ujadają lub nie wykazują żadnej aktywności fizycznej. Nie ma na to sposobu – trzeba ten czas po prostu przetrwać.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie