Jak wybrać obrożę dla psa

Remigisz Szulc
08.06.2016

Kupiłeś psa a może zamieszka z Tobą zwierzak ze schroniska? Musisz mu kupić miskę, legowisko, smycz i oczywiście... obrożę. To absolutny niezbędnik każdego pupila. W sklepach zoologicznych jest ich bardzo duży wybór, ale wbrew pozorom kupienie idealnej obroży nie jest prostym zadaniem. Sprawdź na co zwracać uwagę i czym kierować się podczas zakupów.

Cechy dobrej obroży

Obroża dla psa, by była wygodna i bezpieczna, musi spełniać kilka kryteriów. Oto najważniejsze z nich:

  • Długość – bezwzględnie powinna być dopasowana do wielkości i rasy psa. Obroża nie może dać się ściągnąć, ale też nie powinna być zbyt ciasna, bo będzie psa uwierać i powodować u niego dyskomfort.  Jak zatem dobrać odpowiedni rozmiar? Kieruj się starą i sprawdzoną zasadą "dwóch palców", tzn. jeżeli po założeniu obroży wejdą pod nią Twoje dwa palce, to rozmiar jest dobry.
  • Szerokość – obroża nie może być zbyt szeroka, bo będzie powodować u psa dyskomfort a nawet problemy ze swobodnym poruszaniem głową. Z drugiej strony nie może też być za cienka, by nie wrzynała się w sierść i skórę. Najlepiej kieruj się zdrowym rozsądkiem, a w razie wątpliwości zasięgnij porady sprzedawcy.
  • Materiał – obroża powinna być wykonana z mocnego i odpornego na uszkodzenia materiału, a jednocześnie być przyjemna dla sierści zwierzaka. Bardzo dobrze sprawdzi się tu m. in. tradycyjna skóra, która przetrwa wiele lat i doskonale dopasuje się do Twojego pupila.

Rodzaje obroży

W sklepach zoologicznych możesz znaleźć szeroki wybór obroży i każda ma swoje wady i zalety. Oto 3 najpopularniejsze rodzaje:

  • obroża zapinana na klamry, sprzączki i klipsy – to chyba najczęściej kupowane obroże w naszym kraju. Ważne, by były wykonane z dobrych, wytrzymałych materiałów i łatwo się zapinały. Tradycyjne sprzączki są zwykle najmocniejsze i dzięki dziurkom  można łatwo je regulować. Z kolei obroże na klipsy można łatwo założyć, ale bywa że są wykonane z plastiku, który przy mocniejszych pociągnięciach psa może pękać. Pojawiły się także obroże z system zapinania, jak w butach narciarskich, które reguluje się i zaciska do odpowiedniego rozmiaru. 
  • obroża półzaciskowa – ma ruchomy obwód z dwoma ograniczeniami – jedno zapobiega zaciskaniu a drugie rozczepieniu się obroży. Najczęściej wykonana jest z łańcuszka i służy małym psom albo średnim rasom. Dobrze nadaje się do korekty zachowań psa.
  • obroża zaciskowa i kolczatka – ten typ wzbudza u właścicieli psów najwięcej kontrowersji i skrajnych emocji. Jedni je negują, inni widzą w nich szansę na ujarzmienie niepożądanych zachowań psa, zwłaszcza jeśli jest to duża rasa. Obroża zaciskowa nie ma blokad, więc jeśli pies ciągnie, to po prostu zaciska się na jego szyi. Podobnie jest z kolczatką, tyle że tu specjalne kolce wbijają się w sierść psa.

Pamiętaj, że obroża powinna być przede wszystkim wygodna i bezpieczna, a dopiero potem estetyczna i ładna dla oka właściciela psa. Oczywiście należy ją dostosować do rasy, wielkości i temperamentu psa. Jeżeli nie wiesz, na jaką się zdecydować, poproś o pomoc weterynarza albo pracownika sklepu zoologicznego. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie