Jak nauczyć psa pływać? Czy to w ogóle możliwe?

Są takie rasy psów, które zostały stworzone do pracy w wodzie i czują się w niej doskonale. To m.in. nowofundland, labrador czy pudel. Psy tych ras nie mają żadnych problemów z pływaniem, co jednak nie jest taką oczywistością w przypadku wielu innych psiaków. Choć powszechnie uważa się, że każdy pies pływać potrafi, to prawda jest inna. Właściciel pupila, który w wodzie zachowuje się nieporadnie, może jednak mu pomóc. Jak nauczyć psa pływać? Podpowiadamy.

Najważniejsze oswojenie z wodą

Oswajanie psa z wodą warto rozpocząć jak najwcześniej, nawet już w 6-7 tygodniu życia. Na początek warto zabrać pupila nad jezioro czy staw. Ważne, aby zejście do wody było łagodne. Większość psów z czystej ciekawości zamoczy łapy, ale jeśli w przypadku Twojego pupila jest inaczej, to sięgnij po fortel – zabawkę. Rzuć ją psu na brzeg tak, aby musiał zamoczyć łapy. Nie próbuj jednak przyspieszać tego etapu – jeśli rzucisz zabawkę na środek jeziora, to pies może się tego zwyczajnie przestraszyć i nauka będzie znacznie dłuższa.

Gdy z czasem pies nie będzie mieć już problemu z brodzeniem w wodzie, można przejść do kolejnego etapu i stopniowo zachęcać pupila do zamoczenia brzucha. Znów najlepszym sposobem będzie po prostu zabawa. Na początku warto asekurować zwierzaka, aby przez przypadek nie wpadł pod wodę.

Rozpoczynamy naukę pływania

Po oswojeniu psa z wodą można przejść do etapu nauki pływania. Nie jest to dla czworonogów nic trudnego (choć rzeczywiście są psy, które pływać nie potrafią) – wszystko polega więc po prostu na przełamaniu psiego strachu.

Bardzo dobrym sposobem na rozpoczęcie nauki jest zaproszenie do wspólnej zabawy psa, który świetnie pływa. Psy mają silną potrzebę naśladowania i w ten sposób uczą się najszybciej. Dobry wzorzec w postaci pływającego czworonoga powinien więc solidnie zmobilizować Twojego pupila.

Jeśli takie rozwiązanie nie wchodzi w grę, to zakładaj strój kąpielowy i wskakuj do wody razem z psem. Stopniowo wchodźcie coraz głębiej, aż zwierzę nie będzie już wyczuwać dna. Wówczas pomóż mu unosić się na wodzie, podtrzymując pupila za brzuch. Jest szansa, że pies ma wrodzone zdolności i natychmiast zacznie pływać samodzielnie.

Może się jednak zdarzyć, że czworonogów będzie zachowywać się bardzo nieporadnie, a jego „pływanie” zacznie przypominać desperacką walkę o to, by nie utonąć. Spokojnie – to tylko taki etap. Z każdym kolejnym metrem pies będzie czuć się w wodzie coraz pewniej, aż w końcu zauważysz, że pływa samodzielnie. Z czasem przestanie nawet chlapać wodą i przejdzie do eleganckiego stylu pływania z samą głową na powierzchni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie