Duży pies w małym mieszkaniu? Czy to dobry pomysł?

Wiele osób stereotypowo wygłasza opinię, że duży pies w małym mieszkaniu to pomyłka. Tymczasem może być zupełnie inaczej. Widok owczarka niemieckiego, labradora, nawet nowofundlanda wychodzącego z klatki schodowej nikogo już nie dziwi. Duży pies wcale nie musi czuć się źle na ograniczonej przestrzeni, ale tylko pod pewnymi warunkami.

Dużo ruchu to podstawa

Każdy pies, bez względu na wielkość i wagę, potrzebuje ruchu. Nie ma więc tutaj żadnego znaczenia, czy w mieszkaniu mieszka dog niemiecki czy jamnik. Przedstawiciele obu tych ras muszą mieć zapewnione codzienne spacery. Błędne jest zatem myślenie, że mały piesek „wybiega” się w mieszkaniu, ewentualnie wyjdzie na balkon i to mu wystarczy. Nie wystarczy.

Psy dużych ras muszą być wyprowadzane na spacer co najmniej 3 razy dziennie. Poranna przebieżka może trwać 20-30 minut – to powinno pozwolić pupilowi na rozprostowanie kości i rozruszanie mięśni oraz dostatecznie go zmęczyć. Dzięki temu pies cierpliwiej zniesie oczekiwanie na właściciela. Po południu i wieczorem trzeba jednak wyjść na znacznie dłuższe spacery. Dobowa dawka ruchu na świeżym powietrzu musi wynosić minimum 2 godziny.

Szkolenie z posłuszeństwa

Duży pies, co oczywiste, może wyrządzić znacznie więcej szkód w swoim otoczeniu, dlatego decydując się na trzymanie w mieszkaniu np. labradora, trzeba koniecznie odbyć z nim pełen cykl szkolenia z posłuszeństwa. Tylko wtedy właściciel będzie mieć pewność, że jego pupil nie będzie bawić się w niszczyciela czy nie sterroryzuje całej klatki.

Szkolenie jest również niezwykle ważne z uwagi na potrzeby i prawa sąsiadów. Duży pies może być bardzo hałaśliwy, a także wykazywać przejawy agresji. Sąsiedzi mogą oczekiwać od właściciela, że zapanuje nad swoim czworonogiem i nauczy go kultury. Temu służy właśnie szkolenie.

Zmiana planu dnia

Duży pies na pewno nie powinien zostawać sam w mieszkaniu przez kilkanaście godzin. Nie chodzi już nawet o jego potrzeby fizjologiczne, ale przede wszystkim psychiczne. Przedstawiciele sporych ras w większości wymagają stałego kontaktu z człowiekiem oraz konsekwentnego prowadzenia. Jeśli się im tego nie zapewni, mogą stać się bardzo dużym problemem dla wszystkich mieszkańców bloku.

Dlatego decydując się na posiadanie dużego psa w małym mieszkaniu należy tak ułożyć sobie dzień, aby zwierzę nie zostawało samo na dłużej niż 7-8 godzin. Po południu i w weekendy pies musi mieć zapewniony aktywny kontakt z domownikami. Warto w tym celu organizować rodzinne spacery czy wyjazdy za miasto.

Dzięki szkoleniu, konsekwencji i poświęcaniu sporej ilości czasu swojemu pupilowi duży pies nie będzie utrapieniem dla domowników, a także dla sąsiadów. Dobrze wychowany, zadbany, wybiegany olbrzym na czterech łapach bez problemu odnajdzie się w wielkomiejskim środowisku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie