Ile kosztuje utrzymanie psa? Podpowiadamy

Miłość nie ma swojej ceny, ale codzienność już tak. Posiadanie psa nie jest tanie, bo pupil za swoje oddanie zasługuje na to, co dla niego najlepsze. Każdy przyszły właściciel czworonoga musi zdawać sobie sprawę z wydatków, jakie na niego czekają. Ile kosztuje utrzymanie psa? Przeczytaj.

Zakup psa

To największy koszt, jaki należy ponieść już na samym początku. Psy rasowe są drogie, szczególnie te „modne”, jak labradory czy nowofundlandy. Zakup szczeniaka z dobrej hodowli wiąże się z wydatkiem przynajmniej 2000 złotych.

Pamiętaj

Nie warto łasić się na tanie oferty pseudohodowców, którzy nie mają pojęcia o potrzebach danej rasy, rozmnażają psy bez żadnej kontroli i widzą w czworonogach wyłącznie biznes. Unikaj więc giełd czy ogłoszeń na portalach aukcyjnych.

Oczywiście koszt zakupu psa może wynieść… okrągłe 0 złotych. Wystarczy udać się do schroniska, gdzie na nowy dom czekają setki zwierzaków. Nie ma co liczyć na modnego rasowca, ale na dozgonną wdzięczność jak najbardziej.

Karma

Dobrej jakości jedzenie stanowi największy stały koszt utrzymania psa. Większość właścicieli decyduje się na zakup gotowych, suchych karm. Są praktyczne i niedrogie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że 15-kilogramowy worek przyzwoitej karmy będzie kosztować przynajmniej 80-90 złotych, a psu wielkości labradora wystarczy na maksymalnie miesiąc.

Warto wiedzieć

Droższe jest żywienie psa karmami mokrymi, sprzedawanymi w puszkach. Z reguły jednak takie posiłki bardziej zwierzakowi smakują.

Co do gotowania we własnym zakresie. Może to być najtańsze rozwiązanie, ale trzeba też wziąć pod uwagę poświęcony czas oraz konieczność zakupu witamin i suplementów – domowe posiłki nie dostarczają psu dostatecznej ilości składników odżywczych.

Akcesoria

Pies potrzebuje obroży, szelek, smyczy, legowiska i jakichś zabawek. Nie są to na szczęście drogie rzeczy – komplet wyposażenia niezłej jakości można kupić za mniej niż 300 złotych. Warto jednak wziąć ten koszt pod uwagę, szczególnie w kontekście tego, że psie akcesoria szybko się niszczą i trzeba je będzie sukcesywnie wymieniać.

Ratunkiem dla właścicieli jest Internet, gdzie można zrobić tanie zakupy. Nie brakuje specjalistycznych e-sklepów zoologicznych.

Szczepienia i leczenie

Każdy pies musi zostać zaszczepiony na kilka podstawowych chorób, m.in. wściekliznę i nosówkę. To kolejne koszty, które muszą być ponoszone co roku. Komplet szczepień dla pupila wiąże się z wydatkiem od 150 do 300 złotych, w zależności od wielkości psa i renomy kliniki weterynaryjnej. Do tego dochodzi koszt odrobaczania.

Prawdziwe wydatki zaczynają się jednak w momencie, gdy pies zachoruje. Leczenie weterynaryjne bywa bardzo drogie, szczególnie jeśli mówimy o nowotworach czy rehabilitacji po wypadkach. Znane są przypadki właścicieli, którzy walcząc o życie przyjaciela byli zmuszeni do zaciągnięcia kredytu.

Koszt utrzymania psa nie jest więc taki niski, jak niektórym może się wydawać. Warto o tym pamiętać, aby oszacować swoje możliwości finansowe i nie kupić np. ogromnego nowofundlanda, na którego zwyczajnie rodziny nie stać.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie