Część II „Wielkie manewry czyli podstawowe wybory” - JAKI ROZMIAR

JAKI ROZMIAR

Jeśli nie macie pojęcia o co chodzi z wielkością psa (oprócz rozmiaru) poczytajcie, popytajcie, idźcie na wystawę. Wielkość psa jest najczęściej błędnie interpretowaną cechą. Wielkość sama w sobie niewiele znaczy. Ale w połączeniu z temperamentem psa i jego psychiką może nam z grubsza uświadomić co nas czeka. Mówimy oczywiście ogólnie o cechach rasy. Zawsze może nam trafić się radosny rodzynek i będzie właśnie TYM wyjątkiem.

Małe rasy są z reguły bardziej ruchliwe. Kręcą się pod nogami, często są skoczne i korzystają z tego, są delikatniejsze, niektóre niezbyt lubią dzieci. Małego łatwiej przetransportować czy wziąć na ręce. Ale niech nie zmyli Was taka dogodność. W chwilach stresu (wizyta u weta czy u fryzjera) to maleństwo może okazać się żywym srebrem lub rozjuszonym potworem.



Rasy duże są mniej ruchliwe ale jak się ułożą zajmują dużo miejsca. Są bardziej odporne na różne bodźce. Te z dużymi faflami potrafią uroczo się ślinić. Jak duży pies machnie ogonem to zmiata nim wazony. Siniak od takiego uderzenia też nie jest rzadkością. Jak duży pies się zaprze, potrzeba wiele sprytu by go ruszyć.
A pomiędzy cała gromada średniaków mniejszych i większych, mniejszych spokojniejszych i większych ruchliwszych i mniejszych ruchliwszych a spokojniejszych większych itd.
Nie wiecie jak czytać wysokość podaną przy opisie rasy? To wysokość w kłębie czyli w okolicach karku. Dołóżcie do tego psią głowę i macie dodatkowe centymetry. Wielkość szczeniaczka, małej kuleczki zmienia się z dnia na dzień. I z pulpecika, którego łatwo utrzymać na rękach, wyrasta 50 kg żywego i radosnego psa. To siła, która ma moc. Przemyślcie rozmiar.

Więc, jeśli ustalicie już z grubsza gabaryty psa, pora na wybór rasy.

Agnieszka Mordwa
PSY24.PL

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie