Lhasa apso - wzorzec rasy

Wzorzec FCI nr 227 wersja angielska

Pochodzenie: Tybet
Patronat: Wielka Brytania

Wrażenie ogólne: Harmonijny, krzepki, obficie owłosiony.
Cechy charakterystyczne: Wesoły i pewny siebie.

Usposobienie: Czujny, zrównoważony, nieco nieufny w stosunku do obcych.

Głowa i czaszka: Obfite owłosienie głowy opada nisko na oczy, obfite owłosienie pyszczka i brody. Czaszka umiarkowanie wąska, zwężająca się za oczami, nie całkiem płaska, ale nie wypukła lub jabłkowata. Prosty grzbiet kufy. Stop umiarkowanie zaznaczony. Nos czarny. Kufa około 4cm, ale nie graniasta. Długość od końca nosa do stopu wynosi około 1/3 całej długości głowy.
Oczy: Średniej wielkości, osadzone z przodu czaszki, owalnego kształtu, niezbyt duże, nie wyłupiaste, czy też małe i zapadnięta; ciemne. Białkówki niewidoczne ani pod ani nad tęczówką.
Uszy: Zwisające, bardzo bogato owłosione.
Szyja: Silna i dobrze wysklepiona.
Zgryz: Górne siekacze tuż za dolnymi (ścisły przodozgryz). Siekacze rozstawione szeroko i w linii tak prostej, jak to możliwe. Pełne uzębienie pożądane.
Kończyny przednie: Łopatki dobrze kątowane. Kończyny przednie proste, obficie owłosione.

Tułów: Długość od kłębu do zadu większa niż wysokość w kłębie. Dobrze ożebrowana klatka piersiowa. Grzbiet prosty. Silne lędźwie. Harmonijny i zwarty.
Kończyny tylne: Dobrze rozwinięte i umięśnione. Dobre kątowanie. Obficie owłosione. Stawy skokowe oglądane z tyłu równoległe i ustawione niezbyt blisko siebie.
Łapy: Okrągłe, kocie, o mocnych opuszkach. Bogato owłosione.

Chód: Swobodny i żwawy.
Ogon: Osadzony wysoko, noszony dość wysoko nad grzbietem i zupełnie równolegle do niego, a nie haczykowato wygięty. Koniec często załamany. Obficie owłosiony.

Szata: Włos okrywowy długi, ciężki, prosty, twardy, nie wełnisty, nie jedwabisty. Umiarkowane podszycie. Maść: złota, piaskowa, miodowa, ciemnoszara, łupkowa, dymna, łaciata, czarna, biała lub brązowa. Wszystkie te kolory są równocenne.

Wielkość: Idealna wysokość 25,4cm w kłębie dla psów. Suki nieco mniejsze.

Wady: Wszelkie odstępstwa od powyższych cech powinny być uznane za wady, których ocena powinna być w ścisłej proporcji do ich stopnia.
Uwaga: Samce powinny mieć dwa jądra normalnie wykształcone, całkowicie opuszczone do moszny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Artykuły powiązane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie