Zakaz kopiowania

Zwolennicy zakazu wszelkiej brutalnej ingerencji w wygląd psa odetchnęli...

Dotychczas obowiązywała na wystawach psów pewna ambiwalencja, kopiowane psy było można a zarazem nie można zgłaszać na wystawy. Sprawa została ostatecznie wyjaśniona.

- Plenum ZG ZKwP podjęło uchwałę, że od 1 stycznia 2016 r. nie będą przyjmowane na wystawy psy urodzone w Polsce po 1 stycznia 2012 r.  z kopiowanymi uszami i/lub ogonami.

1 stycznia 2012r. zaczęła obowiązywać nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt ograniczająca wszelkie zabiegi do zakresu służącego zdrowiu. Pojawiły się jednak różne interpretacje, „furtki” które umożliwiały kopiowanie psom uszów i ogonów. Kynolodzy bardzo różnie postrzegali ten temat. Bo jakże będzie wyglądał bokser czy doberman z długim ogonem? Rasy psów są tworem sztucznym więc dlaczego ograniczać odpowiednie kształtowanie sylwetki?

Warto jednak pamiętać, że mamy do czynienia z żywym, odczuwającym  stworzeniem i okaleczanie w imię wydumanej estetyki stanowi brutalną ingerencję. Wprawdzie wygląd psa rasowego to przecież twór kształtowanej przez człowieka natury. Nie wynika jednak z tego upoważnienie do kontynuacji „poprawiania tejże”, z zupełnym pominięciem faktu, że mamy do czynienia z żywym, wrażliwym zwierzęciem. Zostawmy temat odpowiedniego profilowania uszów. Z kopiowaniem ogona ma się sprawa nieco inaczej. To przecież część kręgosłupa. Czyli element szalenie ważnego dla organizmu centralnego układu nerwowego. Poza tym ogon pozwala psu przekazywać ważne sygnały. Czy nie jest miło „porozmawiać z psem”, który wyraża się, pokazuje przy pomocy ogona  jaki jest jego stan ducha…

Jak napisała Basia Borzymowska w wierszu: „Ogon”.

Cieszyć można się na różne sposoby:

głośnym śmiechem, krzykiem, pokłonem,

lecz czy może się cokolwiek równać

z szczęściem psim, wypisanym ogonem?

Sama radość, ten koniec ogona,

pętle szczęścia w powietrzu pisane,

kiedy pies zaczyna opowiadać,

jak się cieszy, że wychodzi gdzieś z panem.

Albo jak mu jest miło napotkać

na spacerze Agę sąsiada.

Nawet gdyby chciał grać obojętność -

nie da rady. Ogon wygada.

Pewnie, można pokręcić kuleczką,

ale lepiej wygląda to znacznie,

Jak pies całym ogonem wiruje,

Gdy ze szczęścia machać nim zacznie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie