Przygotowanie psa do wystawy – o czym pamiętać

Psy i koty to zwierzęta, które najczęściej towarzyszą ludziom w życiu. A człowiek jako zwierzę kulturalne, wymyślił wystawy, na których psy i koty mogłyby się zaprezentować. Wystawy te okazują się dla zwierząt niczym dla ludzi wybory miss i mistera. Każdy czworonóg musi zostać na nie przygotowany, a nie przygotuje go lepiej nikt inny, jak jego dwunożny przyjaciel.

Wystawy dla psów i kotów

Wystawy psów i kotów mają na celu zaprezentowanie określonych ras psów i klas kotów oraz dokonanie ich oceny. Organizują je zazwyczaj organizacje kynologiczne, czyli zrzeszające wielbicieli psów, a także organizacje felinologiczne, czyli zrzeszające wielbicieli kotów. Pierwszą wystawę, podczas której zaprezentowano różne gatunki pasów i kotów, zorganizowano w 1859 roku. Stało się to tym bardziej wymowne, że właśnie w tym roku Charles Darwin opublikował swoje głośne dzieło na temat rozróżnienia organizmów żywych na gatunki, zatytułowane O powstawaniu gatunków drogą doboru naturalnego.

Wystawy zazwyczaj wywierają korzystny wpływa na styl życia zwierząt. To właśnie za sprawą zaprezentowania się psów i wystawieniu im oceny przez jurorów, bardziej się dba i poznaje psy, co rzutuje na rozpoznanie ich mocniejszych i słabszych stron, a ewentualnie różnych schorzeń. Niekiedy jednak podczas wystaw psy traktuje się nie jak żywą istotę, lecz jak zabawkę do zadowalania próżnych osób. Nie chodzi już nawet o samo ocenianie wyglądu, a o zmienianie wyglądu na siłę. Opiera się to czasami na genetycznych i szkodliwych dla zdrowia modyfikacjach. Przykładowo spłaszczanie mord buldogów powoduje, iż wyglądają słodko, choć nie mogą swobodnie oddychać. Dla organizatorów, jurorów i uczestników wystaw na pierwszym miejscu powinno znajdować się dobro psa, które opiera się nie jedynie na wyglądzie, ale też na zdrowiu.

Sprawdź, kiedy i gdzie odbywają się najbliższe wystawy psów rasowych na: www.psiaki.net/wystawy.

Na co zwracać uwagę a czego lepiej unikać

Na ringu wystawowym, pies nie jest singlem, ale ma zgrany duet wraz ze swoim panem. W tym celu właściciel, odgrywający podczas wystawy rolę prezentera, zachowuje się z klasą i ubiera się schludnie. Pies i pan powinni ze sobą współgrać pod każdym kątem, także wizualnym, dlatego warto dostosować ubiór do koloru psa na zasadzie kontrastu. Pies podczas wystawy powinien zachowywać się elegancko oraz grzecznie. Należy zatem go wcześniej odpowiednio wytrenować i wytresować. Nie wymaga to żadnych nakładów finansowych, a jedynie czasu i cierpliwości. Pies nie może atakować, musi za to umieć biegać i stać według ustalonych przez wystawy kryteriów. Ważną kwestią wydaje się nauczenie psa przede wszystkim dotyku. Psa należy wreszcie co wykąpać, najlepiej uczynić to dwa tygodnie przed wystawą. Nie wolno zapomnieć o zabraniu podstawowych rzeczy, takich jak: książeczka zdrowia psa, potwierdzenie udziału psa w wystawie, rodowód psa, a także rzeczy, które pies lubi. Koniecznie należy zabrać dla smycz z obrożą, a dla spokojniejszych osobników ringówkę.

W zależności od oceny jaką jury wystawi psu podczas jego prezentacji, zwierzę opuści wystawę ze wstążką lub bez niej. Najbardziej dumne mogą być psy w niebieskiej wstążce, która symbolizuje ocenę doskonałą. Powody do dumy mogą mieć też psy ze wstążką czerwoną równą ocenie bardzo dobrej oraz ze wstążką zieloną oznaczającą ocenę dobrą. Od tego czy i z jaką wstążką pies wróci na swoje włosi zależy w dużej mierze od dbającego o niego pana.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie