Owczarek szkocki długowłosy, czyli co warto wiedzieć o rasie, do której należała słynna Lassie

Lassie to bohaterka znanej i lubianej książki dla dzieci. Poruszająca opowieść opisuje losy pięknego owczarka szkockiego długowłosego. Nie jeden po przeczytaniu wspomnianej historii zapałał ogromną miłością do tej rasy psów a wielu zakochanych w Lassie postanowiło zakupić sobie podobnego towarzysza przygód. Nie ma w tym jednak nic dziwnego. Pomimo tego, że Lassie to postać fikcyjna, owczarki szkockie długowłose są naprawdę wspaniałymi zwierzętami. Co warto wiedzieć o tej rasie?

Trochę historii

Już sama nazwa informuje nas o pochodzeniu rasy. Szkocja - ojczyzna czworonogów, których znanym i lubianym przedstawicielem była wierna przyjaciółka imieniem Lassie. Pierwsze psy collie pojawiały się w tych obszarach już w szesnastym wieku. Poprzez eksperymenty z krzyżowaniem i staranną selekcją genów, po wielu latach udało się uzyskać rasę, która obecnie nazywana jest owczarkiem szkockim długowłosym. Pierwszy raz została ona przedstawiona w Anglii w roku 1860, kiedy to odbywała się oficjalna wystawa psów w Birmingham. Do Polski rasa ta dotarła jednak dopiero w 1924 roku.

Jakie one są?

Trudno o bardziej łagodne stworzenie niż owczarek szkocki długowłosy. Prawie nigdy nie bywa on agresywny, co czyni go idealną rasą dla rodzin z dziećmi. Psiaki te są jednak nieufne wobec obcych, do nowych osób muszą się zatem przyzwyczaić. Są jednak również bardzo rodzinne i bardzo szybko przywiązują się do swoich właścicieli. Należy jednak pamiętać, że tej rasie trzeba poświęcać sporo czasu i uwagi - nie znosi ona bowiem samotności. Owczarki te są z natury bardzo towarzyskie. Ich inteligencja jest cechą rozpoznawalną tej rasy, można je zatem sporo nauczyć - od zwykłej tresury po stróżowanie. Warto również wiedzieć, że są to czworonogi bardzo energiczne, uwielbiają długie spacery i męczące zabawy. Najlepiej zatem czują się w domach z ogrodem, jednak mogą się również przyzwyczaić do mieszkania w bloku. Owczarki szkockie długowłose dzięki swojemu futru są dość odporne na niskie temperatury.

Jak zadbać o owczarka szkockiego długowłosego?

To bardzo ważne, aby zapewnić temu psu odpowiednią pielęgnację. To czy jego piękna sierść będzie efektowna bardzo zależy bowiem od właściciela oraz tego w jaki sposób on dba o higienę swojego pupila. Szata nie jest jednak jedynym o co trzeba się zatroszczyć. Warto pamiętać o tym, że rasa ta potrzebuje dużo ruchu, aby zapewnić zdrowie. Owczarki długowłose są niestety narażone na dysplazję stawów biodrowych oraz choroby oczu - należy to zatem regularnie kontrolować i konsultować wszelkie niepokojące objawy z weterynarzem. Niestety badania wskazują również na to, że rasa ta cierpi również na raka kości oraz przerośnięte dziąsła i to dużo częściej niż inne rasy czworonogów.

Owczarek szkocki długowłosy to wymagająca, ale również bardzo przyjazna i lojalna rasa. Warto zatem dbać o swojego czworonożnego przyjaciela jak najbardziej a wówczas on odwdzięczy nam się miłością i oddaniem (rasy psów poznasz na Psiaki.net).

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie