Latanie ze zwierzętami, czyli ile będzie Cię kosztować podróż z pupilem?

Bezproblemowo czy szybko? Przed takim dylematem staje większość właścicieli psów, którzy planują wspólną podróż z czworonogiem. O ile w przypadku wyjazdów krajowych problem jest niewielki, o tyle nie można tego powiedzieć o podróżach zagranicznych. Latanie ze zwierzętami jest już co prawda dość powszechne, jednak nie zawsze komfortowe dla czworonożnych pasażerów, a w niektórych liniach także niemożliwe. Jaką politykę w tym względzie prowadzą poszczególni przewoźnicy? Z jakimi kosztami przewozu pupila trzeba się liczyć? Sprawdziła to porównywarka cen lotów idealo.

Latanie ze zwierzętami – możliwości, zasady i koszty

Zła wiadomość dla właścicieli jest taka, że linie lotnicze nie kierują się wspólnymi zasadami przewozu zwierząt. Wszystko zależy od konkretnego przewoźnika, dlatego pasażerowie przed każdą podróżą muszą sprawdzać, jakie zasady obowiązują w danym przypadku.

Porównywarka cen lotów idealo postanowiła ułatwić im zadanie i przygotowała szczegółowe zestawienie ofert poszczególnych przewoźników. Pod uwagę zostało wziętych 18 linii lotniczych cieszących się największą popularnością wśród użytkowników porównywarki. Obowiązujące przepisy bardzo czytelnie obrazuje infografika:


idealo

Wiele zależy od wielkości zwierzęcia oraz trasy

Z infografiki idealo jasno wynika, że pasażerowie najpopularniejszych linii lotniczych mogą bez obaw planować wspólną podróż ze swoimi pupilami. Jednak to, w jakich warunkach zwierzę spędzi lot, zależy już od kilku ważnych czynników.

W przypadku mniejszych zwierzaków większość linii lotniczych (poza Emirates) umożliwia zabranie pupila na pokład, co jest ogromnym udogodnieniem zarówno dla dwu-, jak i czworonożnego pasażera. Jeśli zwierzę jest większe (w zależności od przewoźnika waży od ponad 6 do ponad 10 kilogramów), trzeba się liczyć z koniecznością „nadania” przyjaciela do luku bagażowego.

Ciekawostka

Wspomniane luksusowe linie lotnicze Emirates nie pozwalają swoim pasażerom zabierania zwierząt na pokład. Wyjątek stanowią... sokoły, dla których znajdzie się miejsce tylko na trasie z Dubaju do Pakistanu.

Bardzo złą informacją dla oszczędnych pasażerów jest fakt, że żaden z tzw. tanich przewoźników (Ryanair, EasyJet i Wizz Air) nie oferuje możliwości przewozu zwierząt. Wyjątek stanowią psy przewodnicy. Z kolei niemieckie linie Eurowings w ogóle nie umożliwiają transportu zwierząt w luku bagażowym – w grę wchodzi tylko wspólna podróż w kabinie pasażerskiej.

Koszt przewozu pupila jest zależny od jego wielkości, ale dodatkowo od planowanej trasy. Dla przykładu: Polskie Linie Lotnicze LOT oferują transport zwierzęcia w kabinie pasażerskiej na trasie krajowej za jedyne 50 złotych. Jednak w przypadku lotu międzykontynentalnego cena rośnie do 280 złotych. Jeśli zwierzak jest duży i będzie musiał spędzić podróż w luku, wówczas jego pan wysupła z kieszeni nawet 1200 złotych. Wszystko czytelnie obrazuje infografika idealo.

O czym trzeba pamiętać planując podróż samolotem ze zwierzęciem?

Najważniejsze jest spełnienie rygorystycznych przepisów, narzucanych nie tylko przez linie lotnicze, ale także kraje, w których ma kończyć się podróż. Właściciel musi dokładnie sprawdzić, jakie warunki powinien spełnić, aby jego pupil został wpuszczony na pokład samolotu, a później przeszedł przez kontrolę graniczną.

Oto 5 najważniejszych punktów do „odhaczenia” na liście właściciela planującego podróż samolotową z pupilem:

  1. Sprawdź wymagania linii lotniczej – pomoże Ci w tym infografika idealo. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zadzwoń lub napisz do przewoźnika, aby nie trafić na przykrą niespodziankę już po przyjeździe na lotnisko.
  2. Kup transporter – każda linia lotnicza wymaga, aby zwierzę było przewożone w specjalnym transporterze, który spełnia wymagania Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Powietrznych IATA (patrz infografika). Przewoźnicy mają indywidualne wymagania względem wielkości transportera.
  3. Pamiętaj o niezbędnych szczepieniach – psy, koty i tchórzofretki przewożone na terenie Unii Europejskiej muszą posiadać paszporty. Taki dokument wydaje weterynarz po wszczepieniu zwierzakowi mikroczipu. W paszporcie są umieszczane informacje na temat przebytych szczepień i odrobaczeń. Obowiązkowe zawsze jest szczepienie przeciwko wściekliźnie, ale poszczególne kraje mogą wymagać także innych szczepień.
  4. Poinformuj linię o zamiarze przewozu zwierzęcia – większość linii lotniczych wymaga dokonania wcześniejszej telefonicznej rezerwacji miejsca dla zwierzęcego pasażera. W przypadku linii Turkish Airlines, Airberlin oraz Eurowings możliwe jest zgłoszenie tego faktu przez Internet. Pamiętaj o tym, bo każda linia wyznacza maksymalny limit zwierząt przewożonych w przedziale pasażerskim. Jeśli nie zgłosisz pupila, to może się okazać, że albo w ogóle nie poleci, albo będzie musiał spędzić podróż w luku bagażowym.
  5. Zadbaj o komfort przyjaciela – podróż samolotem to dla każdego zwierzęcia ogromne przeżycie i stres. Niektóre psy czy koty mogą np. załatwić się w transporterze. Zrób więc wszystko, co możliwe, aby dobrze przygotować pupila do lotu. Bezpośrednio przed podróżą ogranicz mu bodźce, wcześniej przyzwyczaj też zwierzę do spędzania czasu w transporterze. Udaj się do weterynarza i poproś o zbadanie pupila – być może jego stan zdrowia uniemożliwi mu podróż samolotem.

Zasady, które narzucają poszczególne linie lotnicze, mają na celu zapewnienie zwierzętom jak najlepszych warunków podróży, a ich właścicielom gwarancji, że pupilom nie stanie się nic złego. Przed zaplanowaniem dalekiego wyjazdu warto więc zapoznać się ze wszystkimi przepisami –dostępnymi w jednym miejscu dzięki infografice porównywarki lotów idealo.pl.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie