Jakie pasożyty zagrażają psom?

Każdy właściciel powinien mieć świadomość, że prawidłowa opieka nad psem to nie tylko zabawa i karmienie, ale przede wszystkim ochrona ukochanego pupila przed niebezpiecznymi dla jego zdrowia pasożytami. Jesteś psim opiekunem? A może dopiero przymierzasz się do adopcji? Poniżej dowiesz się, jakie pasożyty atakują psiaki oraz jak sobie z nimi radzić.

Uważaj na pchły!

Pchły, czyli niewielkie owady ssące krew żywiciela, to najczęściej występujący rodzaj pasożyta u psów. Zawsze wydawało Ci się, że atakują głównie zwierzęta bezdomne lub te bardzo zaniedbane? Niekoniecznie! Jaja pcheł łatwo przyczepiają się do traw czy innego podłoża, w który przebywało zarażone zwierzę, dlatego nawet najbardziej wypielęgnowane psy mogą je „przejąć”. Jak je rozpoznać? Pchłom towarzyszy uporczywe drapanie, które wywołane jest alergenami obecnymi w substancji, która dostaje się do organizmu psa wraz z ugryzieniem. Do tego mogą być nosicielami nicieni, których pojawienie się jest o wiele niebezpieczniejsze. Jak więc radzić sobie z pchłami? Należy unikać miejsc niepewnych, gdzie mogły przebywać zwierzęta bezdomne. Nie pozwalaj też na zabawy z nieznajomymi psiakami, ale przede wszystkim kup odpowiednie środki przeciwpchelne – spraye, obroże lub krople.

Kleszcze przenoszą groźne choroby!

Nie tylko pchły zagrażają Twojemu pupilowi. Równie groźne są kleszcze, które atakują wiosną. Lubisz spacery po lesie? Gdy tylko temperatura przekroczy 0°C powinieneś wyposażyć swojego psiaka w odpowiednią ochronę przeciwkleszczową. Dlaczego? Kleszcze, podobnie jak pchły, przenoszą wiele groźnych bakterii i wirusów, w tym siejące duże spustoszenie w psim organizmie tasiemce. Jakie preparaty się sprawdzą? Na pewno dobrym rozwiązaniem będą obroże, np. Foresto, które działają przez kilka miesięcy (do tego posiadają też substancje, które oprócz kleszczy radzą sobie również z pchłami). Sporo weterynarzy zaleca też krople, ale ich działanie uzależnione jest odpowiedniej aplikacji – jeśli produkt bezpośrednio nie dotrze na skórę, psiak pozostanie bez zabezpieczenia. Oprócz obroży i kropel w sklepach zoologicznych dostępne są też spraye i szampony, ale je należy raczej używać jako dodatek do mocniejszych środków.

Pamiętaj o pasożytach wewnętrznych!

Pamiętaj, że nie tylko pasożyty zewnętrzne mogą być niebezpieczne dla Twojego pupila. Jeśli chcesz, żeby był on bezpieczny, musisz też chronić go przed pasożytami wewnętrznymi (tasiemcami, robakami obłymi, włosogłówkami, tęgoryjcami), które mogą przedostać się do jego organizmu razem z skażonym surowym mięsem. Jak to zrobić? Kluczowe znaczenie będzie miała profilaktyka. Regularnie (nie rzadziej niż raz na 3 miesiące) odrobaczaj swojego psiaka. Możesz to zrobić u weterynarza, ale także samemu, dzięki dostępnym w sklepach zoologicznym środkom – tabletkom i pastom.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie