Buda dla psa, czyli mieszkanie Naszego pupila

Psy mieszkające w domach mają swoje ulubione kanapy i legowiska, na których spędzają większość czasu. Psy spędzające czas w ogrodzie są bardziej aktywne (działa na nie więcej bodźców), ale również potrzebują miejsca na spokojny odpoczynek. Najlepsza jest buda, która równocześnie zapewni ochronę przed słońcem, deszczem i zimnem.

Jaka buda dla czworonoga?

Jeżeli chcemy zapewnić psu odpowiednie warunki przebywania poza domem przez cały rok, to powinniśmy mu zapewnić odpowiednią budę, w której będzie się mógł schronić zarówno w czasie chłodów, jak i upałów. Planując budę dla psa należy wziąć pod uwagę kilka elementów.

  1. Wymiary – buda powinna zapewniać psu wygodne warunki do odpoczynku. Nie może być ani za duża, ani za mała. Pies musi się w niej swobodnie obrócić, najlepiej jest go zmierzyć w pozycji zwiniętej w kłębek i do każdego wymiaru dodać ok. 20 cm. Musimy pamiętać, że pies nie zawsze leży, ale od czasu do czasu siedzi obserwuje co dzieje się na zewnątrz. Wysokość budy powinna być o kilka cm większa niż wysokość psa w pozycji siedzącej.

Ważną sprawą jest wejście do budy, musi ono umożliwiać psu swobodne wchodzenie i wychodzenie. Nie może być jednak zbyt obszerne, gdyż buda szybko by się wychładzała.

  1. Ocieplenie – to bardzo ważny element zapewniający psu ciepło w okresie zimowym (budy z ogrzewaniem powoli wchodzą na rynek). Izolację cieplną powinna mieć podłoga, ściany oraz dach. Najczęściej stosuje się ocieplenie z wełny mineralnej lub styropianu, powinny mieć grubość 6 do 10 cm. Dodatkowym elementem zabezpieczającym przed wychłodzeniem budy może być zasłona z miękkiego materiału zasłaniająca wejście do budy.

  2. Materiał – najczęściej do budowy budy dla psa stosuje się drewno, jest ekologiczne, zapewnia ciepło. Najlepiej jest stosować drewno impregnowane ciśnieniowo, które zabezpiecza budę przed wilgocią i działaniem szkodników. Dach budy może być wykończony papą (najtańsza), blachą lub dachówką, ważne by skutecznie chronił przed opadami.

  3. Kształt – tu możliwości są wręcz nieograniczone i zależą tylko od pomysłu i zasobności portfela właściciela. Buda może mieć tradycyjny kształt, ale może być także z przedsionkiem lub przedsionkiem i tarasem. Przedsionek dodatkowo wpływa na ocieplenie budy, natomiast taras pozwala psu na wypoczynek w upalne dni i obserwowanie otoczenia. Oczywiście taka buda zajmuje trochę więcej miejsca.

  4. Aranżacja, czyli wygląd zewnętrzny – tu również możliwości są bardzo duże, buda wyglądem powinna być dopasowana do posesji i jej stylu. W nowoczesnych aranżacjach dobrze będą wyglądać proste budy klasyczne. W ogrodach stylizowanych warto pokusić się o budę projektowaną indywidualnie. Tego typu zlecenia na zamówienie przygotuje dla Was m.in sklep Produktyogrodowe.pl.

 

Buda wykonana samodzielnie czy na zamówienie?

Wybór w dużej mierze uzależniony jest od możliwości finansowych i zdolności manualnych właściciela. Gotowe klasyczne budy dla psa można kupić już w granicach 350-400 zł, nie są jednak ocieplane. W internecie ofert jest bardzo dużo, każdy właściciel znajdzie coś odpowiedniego dla swojego psa.

Samodzielne wykonanie budy nie jest trudne, ale wymaga trochę czasu i umiejętności. Jest tańszym rozwiązaniem, a dodatkowym plusem jest możliwość wykonania budy dostosowanej indywidualnie do psa.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie