Psy - żywienie reproduktora

Żywienie suki w różnych momentach jej hodowlanego posłannictwa jest omówione w innych rozdziałach. Tu pragnę zwrócić uwagę na kilka szczegółów żywienia psa używanego do reprodukcji.
Na co dzień podajemy normalną, bytową karmę. W okresie, jednak gdy pies jest intensywnie eksploatowany (często kryje), należy zadbać o odpowiedni skład pożywienia, co sprzyja uzupełnianiu zaistniałych w organiźmie ubytków oraz szybkiej regeneracji sił.

Oznacza to zwiększenie porcji mięsa (nie w postaci podrobów), sera białego, żółtek, masła, mieszanki mineralnej i witamin. Dużo prościej jest zastąpić to wszystko dobrą, wysokokaloryczną gotową paszą i podawać ją wg instrukcji umieszczonej na worku.

Niezależnie od tego jaką formę żywienia przyjmiemy, dobrze jest wiedzieć m.in. o tym, że u samców brak wit. A prowadzi do zaburzeń spermatogenezy.

Dlatego zwłaszcza w okresie przed kryciem i bezpośrednio po nim należy podawać 5 - 6 kropli wit. A dziennie. Dobrze jest też dodać do karmy 1ł. oleju słonecznikowego lub sojowego ew. mielone siemię lniane, które to produkty bogate są w wit. A.

Pamiętać też należy o intensywnym dowapnianiu psa. Zwłaszcza u starszych reproduktorów znaczny spadek wapnia w organizmie może doprowadzićdo objawów niedowładu ( zjawiska podobnego do tężyczki u suk).

Psa, zwłaszcza w starszym wieku, karmimy rano i wieczorem, zawsze o jednej porze, co najmniej pięć godzin przed kryciem. Reproduktor w każdym wieku powinien mieć codzienną porcję ruchu co sprzyja dobrej przemianie materii, regeneracji sił i w konsekwencji szeroko pojętej jego sprawności.

 

Źródło: Jan Borzymowski "Rottweiler przyjaciel i obrońca"

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie