Potrzeby żywieniowe psa

Celem żywienia jest dostarczenie psu odpowiedniej ilości jedzenia dla zachowania wagi ciała oraz dodatkowych potrzeb, jak praca, ciąża, laktacja. Co więc i ile powinien jeść pies?



WZROST

Czasem chcemy przyspieszyć wzrost psa i dajemy mu zbyt dużo jedzenia. Dążenie do maksymalnego wzrostu w krótkim czasie może powodować poważne powikłania, jak np.: dysplazję stawu biodrowego, krzywicę czy otyłość. Najlepszą ilością pożywienia dla podtrzymania prawidłowego wzrostu jest 80% tego, co pies zjadłby gdyby go nie kontrolowano.


ZNACZENIE BIAŁKA

Wszystkie tkanki zwierzęce zawierają dużo białka więc pies potrzebuje go stale w swojej diecie do utrzymania wagi i wzrostu. Mimo że pies to zwierzę mięsożerne, jego zdolność trawienia białka jest zmienna, dlatego aby przyswoił on wystarczającą ilość białka potrzeba go dużo w pożywieniu i musi to być białko dobrej jakości (jaja, biały ser, mięso drobiowe, gotowe karmy przemysłowe).


ZNACZENIE TŁUSZCZU (kwasów tłuszczowych)

Tłuszcz jest potrzebny w bardzo istotnych procesach metabolicznych i stanowi ważne źródło energii; jest nośnikiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (wit. A,D, E, K). Niedobór niektórych kwasów tłuszczowych powoduje różne choroby skóry, a także otępienie lub nerwowość. Dużą ilość tych kwasów tłuszczowych zawierają ryby, dlatego mięso ryb jest korzystnym dodatkiem do pożywienia. Tłuszcz ponadto poprawia smak jedzenia.

Zdrowe psy (również szczeniaki), trawią prawie 100% tłuszczu obecnego w pożywieniu.


ZNACZENIE WĘGLOWODANÓW

Węglowodany (cukry) są przede wszystkim źródłem energii, biorą bardzo ważny udział w spalaniu tłuszczów. Dorosłe psy dość dobrze radzą sobie z trawieniem cukrów, z wyjątkiem laktozy - cukru obecnego w mleku, dlatego nadmiar mleka może powodować biegunkę. Duże ilości węglowodanów znajdują się w ziemniakach, ryżu, mniej w chlebie, natomiast mało węglowodanów zawierają konserwy mięsne, świeże mięso i ryby.


ZNACZENIE WITAMIN

Niedobór lub nadmiar witamin powoduje wiele zaburzeń metabolicznych, dlatego korzystne jest podawanie dodatków witaminowych nie tylko szczeniętom i psom młodym, ale również i starszym.


ZNACZENIE WAPNIA I FOSFORU

Wapń i fosfor potrzebne są do budowy i rozwoju kości. Po urodzeniu szczenięta mają stosunkowo niski poziom tych minerałów w organizmie, dlatego bezwzględnie konieczne jest dodawanie ich do pożywienia, jednak ich nadmiar może spowodować deformację kości.

Gotowe preparaty mineralno-witaminowe dostępne są w lecznicach weterynaryjnych.


ODSADZANIE SZCZENIĄT I ŻYWIENIE DOROSŁYCH ZWIERZĄT

Szczenięta powinny jeść pokarm matki do ok. 5 tyg. życia, po tym czasie należy zacząć żywienie uzupełniające aby szczenięta nauczyły się jeść z miski. Szczeniakowi należy pokazać pożywienie i spokojnie go zostawić. Przeznaczamy 20-30 minut na zjedzenie i zabieramy miskę. Gdy szczeniaki zaczną prawidłowo jeść z miseczki, można zacząć podawać jedzenie 4-5 razy dziennie.

Najwygodniej żywić szczenięta gotowymi karmami przemysłowymi przeznaczonymi specjalnie dla nich. Dwumiesięczne szczenięta w zasadzie nie powinny jeść już pokarmu matki lub tylko w niewielkich ilościach. Dorosłe psy powinny dostawać 3 posiłki dziennie o stałych porach. W zasadzie między posiłkami nie powinno podawać się smakołyków. Dla dorosłych psów również produkowane są karmy przemysłowe o bardzo dobrze zbilansowanym składzie i wygodzie żywienia.


 

 

Lek. wet. Przemysław Rybiński
Specjalista chirurgii weterynaryjnej
Specjalista chorób psów i kotów
http://ortowetrybinski.republika.pl/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie