Gdy atakuje pies

Gdy zwierz atakuje...

Pewnych wątpliwych wakacyjnych przyjemności nie sposób uniknąć. Większość ugryzień i ukąszeń przez owady oraz zwierzęta nie jest groźna dla zdrowia. Warto jednak wiedzieć, co zrobić z obolałym miejscem na skórze po niespodziewanym ataku komara, osy lub psa.

Zbliża się okres urlopowy. Zanim wyruszymy na letnie wędrówki, warto zapoznać się z niektórymi zagrożeniami, które czyhają na nas nie tylko na leśnych ścieżkach. Co zrobić, gdy np. ukąsi nas żmija? Czym różnią się między sobą rany po ukąszeniach?

Wielkość i wygląd rany zależą od budowy uzębienia zwierzęcia, które ją zadało. Na przykład ranie kąsanej towarzyszy zwykle ból oraz krwawienie. Może wdać się też zakażenie. Ugryzienie kota, chomika, wiewiórki lub małego psa może przypominać ranę kłutą. Lisy i duże psy zadają rany przypominające rany szarpane z ubytkiem tkanki. Pogryzienia ostrymi siekaczami przypominają rany cięte, a rany po ugryzieniu konia są podobne do miażdżonych.

Szczęki dwie
W razie pogryzienia przez psa, kota lub konia najlepiej zasięgnąć porady lekarza. Bez odpowiedniej dezynfekcji rana może ulec zakażeniu. Trzeba długo przemywać je wodą z mydłem. W niektórych wypadkach potrzebny może być zastrzyk przeciw tężcowi i założenie szwów.
Jeżeli ugryzło nas dzikie zwierzę lub takie, które mogło nie być szczepione przeciw wściekliźnie, koniecznie należy iść do lekarza. Nawet jeśli rana wydaje się niewielka, niezbędne mogą okazać się zastrzyki przeciw wściekliźnie.

Zostałeś ugryziony?
Pies, kot
- Dokładnie umyj ranę, płucz ją przez 5 minut, a potem zdezynfekuj.
- Jeżeli pojawi się krwawienie, zatamuj je opatrunkiem uciskowym.
- Weź środek przeciwbólowy (np. aspiryna).
- Jeśli nie masz pewności co do stanu zdrowia zwierzęcia, skontaktuj się z lekarzem. Zwierzę może zarazić cię wścieklizną.

Nina Kołakowska - GAZETA OLSZTYŃSKA
źródło: http://www.naszemiasto.wp.pl/pies/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie