Dlaczego pies skacze na powitanie i jak go tego oduczyć?

Gdy szczeniak natarczywie skacze na swojego właściciela i wszystkie osoby, które tylko znajdą się w jego towarzystwie, uznajemy to za zachowanie zupełnie naturalne i nieszkodliwe. Do czasu, aż wyrośnie nam wielkie psisko. Wówczas takie skakanie staje się bardzo nieprzyjemne, a może być też niebezpieczne. Im szybciej oduczymy psa tej reakcji na widok człowieka, tym lepiej. Później będzie bowiem już tylko trudniej.

Dlaczego pies skacze na powitanie?

Psy mają głęboko zakorzenioną potrzebę skakania na inne osobniki, co szczególnie dobrze widać w przypadku szczeniąt. Bierze się to z ich genetycznego powiązania z wilkami. Małe wilki skaczą na matkę, aby wywołać u niej wymioty i w ten sposób zdobyć pożywienie. Szczeniak natomiast skacze, aby dostać jakiś smakołyk.

Na etapie szczenięctwa nie jest to jeszcze bardzo uciążliwe. Później jednak staje się problemem. Duży pies skaczący na właściciela lub obcych sobie ludzi może powalić nas na ziemię, spowodować bolesną kontuzję lub zwyczajnie przestraszyć. Dlatego należy z takim zachowaniem z całą siłą walczyć. Jak?

4 metody oduczenia psa skakania na powitanie

Od razu zaznaczmy, że nie sprawdzają się żadne brutalne metody. Zapomnij więc o sprawianiu psu bólu (popularne nadepnięcie na tyle łapy czy wystawianie kolana) oraz o karceniu go głosem. Osiągniesz odwrotny efekt, bo zwierzak zakoduje sobie, że jego zachowanie wiąże się z Twoją reakcją, a o to przecież mu chodzi.

Stosuj się natomiast do jednej z tych 4 metod, które naprawdę skutecznie oduczą psa skakania na powitanie:

  1. Komenda zastępcza – zwykle pierwszą komendą, jakiej uczy się pies, jest „Siad”. Można to świetnie wykorzystać podczas eliminowania nawyku skakania. Gdy tylko pies zacznie podnosić się na łapach, wydaj mu komendę, najlepiej wzmocnioną przekazem niewerbalnym (np. uniesieniem ręki). Szybko pomoże.
  2. Obojętność – ignorowanie skakania jest bardzo skuteczne, bo do psa momentalnie dotrze, że niczego swoim zachowaniem nie osiągnie. Dla niego najważniejsze jest zwrócenie na siebie uwagi właściciela. Jeśli więc właściciel nie reaguje, to po co skakać?
  3. Zasłanianie twarzy – wiąże się to z obojętnością. Możesz wzmocnić przekaz i pokazać psu, że skakanie jest przez Ciebie ignorowane, poprzez zasłonięcie twarzy ramionami i odwrócenie się do psa plecami.
  4. Reakcja na sygnał – psy błyskawicznie uczą się komend, które są wzmacniane znakami. Dlatego możesz opracować ustalony ze wszystkimi domownikami gest, który będzie dla zwierzaka jasnym sygnałem – nie skacz, bo tego nie akceptuję. Niech to będzie coś prostego, chociażby uniesienie obu rąk. Gdy pies zareaguje prawidłowo, nagrodź go smakołykiem.

Oduczenie psa skakania na powitanie nie jest takie trudne, ale wymaga konsekwencji. Niedopuszczalne jest jakiekolwiek reagowanie na takie zachowanie pupila – czy to pozytywne, czy negatywne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie