Jak wyrobić paszport dla psa?

Wielu właścicieli psów podróżuje ze swoimi pupilami, także poza granicę Polski. Jeśli i Ty szykujesz się do wspólnego wyjazdu z pupilem pamiętaj, że zwierzak musi posiadać własny paszport. Jest on niezbędny, bo bez tego dokumentu obsługa lotniska nie wpuści Twojego przyjaciela na pokład samolotu. Jak wyrobić paszport dla psa? Nie jest to na szczęście bardzo skomplikowane.

Wizyta u weterynarza

Wystawcą paszportu dla psa zawsze jest zarejestrowany weterynarz. Koszt takiego dokumentu to około 50 złotych, ale zawsze trzeba do tego doliczyć wydatki na obowiązkowe szczepienia oraz zaczipowanie psa.

Czipowanie polega na nadaniu zwierzakowi numeru identyfikacyjnego. Można to zrobić poprzez wszczepienie do ucha mikroczipu lub wykonując tatuaż. Każdy pies ma własny numer identyfikacyjny – można to porównać do ludzkiego numeru PESEL.

Jakie informacje muszą znaleźć się w psim paszporcie?

  • Data ostatniego szczepienia przeciwko wściekliźnie.
  • Data wszczepienia czipu i jego numer.
  • W przypadku planowanej podróży do Wielkiej Brytanii, Finlandii lub Szwecji konieczne jest wpisanie zaświadczenia o przeprowadzonym leczeniu przeciwko tasiemcowi.
  • W przypadku planowanej podróży na Maltę lub do Irlandii w paszporcie musi znaleźć się informacja o przeprowadzonym leczeniu przeciwko bąblowicy, tasiemcowi i kleszczom.

Pamiętaj

Szwecja wymaga dodatkowo, aby szczepienie przeciwko wściekliźnie było przeprowadzone przy pomocy szczepionki zatwierdzonej przez WHO, a samo szczepienie miało miejsce nie wcześniej niż 21 dni przed podróżą.

Gdzie obowiązuje paszport dla psa?

Po wyrobieniu paszportu nasz pupil może przekraczać granice wszystkich krajów Unii Europejskiej, a także państw stowarzyszonych, czyli: Andory, Islandii, Liechtensteinu, Monako, Norwegii, San Marino, Szwajcarii i Watykanu.

Paszport taki jest ważny bezterminowo, wymaga tylko okresowej aktualizacji po przeprowadzeniu nowej serii szczepień czy leczenia przeciwko pasożytom.

Ważne!

W zagraniczną podróż nie zabierzesz niestety psa młodszego niż trzymiesięczny. Wynika to z faktu, że w tym wieku zwierzak nie przeszedł jeszcze pełnego cyklu szczepień, na czele ze szczepieniem przeciwko wściekliźnie. Jeśli nie masz wyjścia, to pozostaje Ci złożenie wniosku o wydanie zezwolenia przez Urząd ds. Rolnictwa. Takie zezwolenie mogą jednak otrzymać wyłącznie obywatele krajów, w których nie ma zagrożenia wścieklizną.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące warunków wwozu psa na terytorium obcego państwa, zadzwoń lub napisz do ambasady interesującego Cię kraju. Na pewno uzyskasz pomoc.

Tekst powstał przy współpracy z cowsierscipiszczy.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie