JACK RUSSELL TERRIER

Twórcą rasy jest angielski pastor John Russell, któremu pasja łowiecka towarzyszyła przez całe życie, utrzymywał i hodował foksteriery. Protoplastką rasy jest niewielka suczka, która towarzyszyła mleczarzowi, a którą zobaczył na spacerze pastor Russell i natychmiast odkupił, ponieważ ucieleśniała jego wyobrażenie o rasie, którą chciał stworzyć.

Istnieją dwa typy psów wyhodowanych przez pastora: wyższy, bardziej elegancki, którego sylwetka wpisana jest w kwadrat oraz mniejszy, bardziej atletyczny, o sylwetce wpisanej w prostokąt. John Russell nie rozróżniał jednak jack russell’a od foksteriera i psy przeznaczone przez niego do hodowli uszlachetniły potomków obu ras. Dopiero w celach wystawowych zostały wyhodowane odrębne linie.

Jack russell to pies myśliwski, norowiec. Towarzyszył myśliwym w czasie polowań, często pozostając przez większość czasu w torbie, którą myśliwy miał przy sobie siedząc w siodle i dopiero w ostatniej chwili wyjmowany z niej za ogon, by wypłoszył lisa z nory, którego zapędziły do niej foksteriery.

Rasa została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną w 2000 roku, początkowo jako Parson Jack Russell Terrier, zawierały się w niej oba typy psów. W 2004 roku typy zostały rozdzielone i powstały dwie odrębne rasy : Jack Russell Terrier (mniejszy) oraz większy Parson Russell Terrier.

JACK RUSSELL TERRIER 

 Jack Russell Terrier to pies niewielki, ale z bardzo dużym temperamentem. Jako pies myśliwski ma niezwykłą pasję do kopania i przeszukiwania nor. Występuje w trzech odmianach ze względu na rodzaj sierści : szorstkowłosy, gładkowłosy i z włosem „złamanym” (forma przejściowa). Idealne umaszczenie to białe ze znaczeniami koloru brązowego lub czarnego (również występujące razem) na głowie i ogonie. Często występują też znaczenia na ciele, ale im jest ich mniej tym lepiej. Mimo niewielkich rozmiarów jest psem zbudowanym atletycznie, nieznacznie dłuższym niż wyższym, głowa w kształcie trójkątnym, oczy o bystrym i wesołym spojrzeniu.

Pielęgnacja jest łatwa, gładkowłosym psom wystarczy kąpiel w razie potrzeby i regularne szczotkowanie. Psy o włosie szorstkim i złamanym dodatkowo wymagają trymowania tj. usuwania martwych włosów. Są łasuchami, dlatego należy uważać na ich wagę i być odpornym na „głodne” i „błagalne” spojrzenia.

Niezwykła aktywność tych psów jest widoczna na pierwszy rzut oka, ponieważ psy te nie potrafią „usiedzieć w jednym miejscu”, wszędzie ich pełno, nie znoszą bezczynności. Łatwo adaptują się do różnych warunków życia, mogą żyć zarówno w bloku jak i w domu z ogrodem, warunkiem jest zapewnienie im dostatecznej ilości ruchu i kontaktu z człowiekiem. Są bardzo towarzyskie, niezwykle przywiązują się do rodziny, w której żyją, chcą towarzyszyć człowiekowi wszędzie, niejednokrotnie wolą towarzystwo człowieka niż innego psa.

Tolerują obcych, ale są przy tym bardzo czujne i mogą spełniać rolę stróża. Łagodne w stosunku do dzieci, mają z nimi świetny kontakt, po selekcji i odpowiednim szkoleniu sprawdzają się również w roli psów terapeutów pracujących z osobami niepełnosprawnymi.

Wybitna inteligencja, szybkość i niezwykła chęć, z jaką się uczą sprawia, że są często wykorzystywane jako aktorzy w filmach i reklamach (Maska, Wishbone, Frasier). Nie są psami dominującymi, ale wymagają konsekwentnego postępowania, powinny być szkolone z zakresie podstawowego posłuszeństwa, co ułatwi codzienne życie z mały, energicznym pieskiem.

Nie nadają się do pełnienia roli psa kanapowego, permanentny brak ruchu, nuda i samotność sprawiają, że zaczynają szukać sobie interesującego zajęcia w otoczeniu, w którym pozostają, nie ma znaczenia czy to ogród czy pokój w mieszkaniu, mogą wykopać ulubione roślinki albo zmienić image najnowszej kanapy. Najlepszym sposobem na rozładowanie niezwykłej energii drzemiącej w tej rasie jest szkolenie, świetnie sprawdzają się w agality (bieg z przeszkodami).

Jest to rasa dla ludzi o aktywnym trybie życia, którego pies będzie ważną częścią. W zamian za miłość, zainteresowanie i trochę zajęcia odwdzięczą się dozgonną wiernością, gotowością do działania przez cała dobę, zawsze merdającym ogonem, a w najbardziej ponury dzień, mokry nos wciskający się pod ramię przypomni, że żyć z jack russell’em jest warto.

Anna Antkiewicz
hodowla jack russel terrier

Zdjęcia dzięki uprzejmości hodowli Gang Staff

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie