Pekińczyk - informacje podstawowe

Historia

Rasa ta miała swój początek prawdopodobnie około 1500 lat temu. Uważana jest za bliskiego krewniaka Lhasa apso i Shih tzu. Pekińczyki pochodzą od azjatyckich wilków, a ich rasa - na podstawie analiz DNA - uznawana jest za jedną z najstarszych na świecie. Na chińskim dworze cesarskim cieszyły się wieloma względami i trzymano je w luksusowych warunkach. Pekińczyki hodowane były jako psy świątynne. Według chińskich wierzeń drobna budowa pekińczyka pozwalała mu łatwo gonić i chwytać pojawiające się w świątyniach demony, a ich waleczne serce - bez trudu stawiać czoła nawet najpotężniejszym złym duchom. Inna legenda wspomina, że pekińczyki miały być owocem miłości lwa do małpki, który to związek został pobłogosławiony przez samego Buddę. Po lwach pekińczyki miały odziedziczyć swoją szlachetność, a po małpce - nietypowy krok. Psy powstałe z tego związku towarzyszyły Buddzie i w razie niebezpieczeństwa zamieniały się w lwy.Po raz pierwszy w Europie oraz USA pojawiły się, gdy oficerowie armii brytyjskiej zajęli Pałac Letni w Pekinie. Jednego z tych psów ofiarowano królowej Wiktorii.

Wygląd

Waga:

Psy - 5kg

Suki- 5,4kg

Wielkość - ok. 20 cm

Szata

Długa i prosta, podwójna, z grubym włosem pokrywowym i gęstym podszerstkiem, obfita grzywa i pierzasty ogon. Wszystkie barwy sierści są dopuszczalne, poza albinotyczną lub czerwonobrunatną. W maści pstrej barwy powinny być równo rozłożone.

Charakter

Pekińczyk jest małym pieskiem, ale ma bardzo stanowczy charakter, jest inteligentny i odważny. Są psami niezależnymi i nieufnymi wobec obcych, choć są swojemu opiekunowi wiernie oddane. Lubią spokój i raczej nie nadają się dla hałaśliwych i energicznych dzieci. W kontaktach z większymi psami, zaatakowane, potrafią walczyć w swej obronie a także właściciela . Lubi spacery, ale jednak idealną rolą dla niego jest bycie salonowym ulubieńcem, gdyż szybko się męczy.

Psy te wymagają częstego czesania, nie wymagają jednak strzyżenia. Gubienie sierści jest u nich dosyć znaczne. Schorzenia jakie są możliwe u tej rasy to: wypadanie gałki ocznej, owrzodzenie rogówki, wodogłowie, problemy z porodem, wady rozwojowe serca i naczyń, kamienie moczowe, zadyszka, rozszczep podniebienia, trudności z oddychaniem (czasami dość znacznie), dlatego należy szczególnie uważać na te pieski podczas ostrych upałów.

Zdjęcia: Author: Lilly M, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Peki%C5%84czyk_f64.jpg, GNU Free Documentation License, Version 1.2

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Artykuły powiązane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie