Co robić, gdy Twojemu pupilowi przydarzy się wypadek

Posiadanie w domu psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale przede wszystkim obowiązek. I jeszcze jedna rzecz – przygarniając pod swój dach zwierzę stajemy się za nie odpowiedzialni. A odpowiedzialność za domowego pupila śmiało można porównać do odpowiedzialności za dziecko.

Podobnie jak w przypadku małego dziecka tak i na pojawienie się w domu zwierzaka trzeba się odpowiednio przygotować. Na początek trzeba wydać trochę pieniędzy na podstawową wyprawkę: legowisko, smycz, obrożę lub szelki, kilka zabawek i zapas karmy na pierwsze dni. Gdy pupil już pojawi się w domu, właścicieli czeka obowiązkowa wizyta u lekarza weterynarii. Jest ona konieczna nie tylko ze względu na skontrolowanie stanu zdrowia zwierzaka, ale również z powodu obowiązkowych szczepień.

Mądre przysłowie mówi: oczekuj najlepszego, ale szykuj się na najgorsze. Dlatego, chociaż nikt nie zakłada, że z jego domowym pieszczoszkiem może stać się coś złego, trzeba być na to przygotowanym. Najlepiej mieć zapisany w telefonie numer do weterynarza i przychodni pełniącej dyżury świąteczne i nocne. Nigdy nie wiadomo kiedy zdarzy się coś nieoczekiwanego, np. dokarmiany pod świątecznym stołem pies zadławi się kością. Niby wiadomo, że psów dokarmiać nie wolno, ale zawsze znajdzie się jakiś niezdyscyplinowany gość, który da się zaczarować błagalnemu psiemu spojrzeniu i nieszczęście gotowe.

W bardziej dramatycznych przypadkach może się zdarzyć, że pies wpadnie pod samochód.

Co wtedy robić? Po pierwsze nie wpadać w panikę. Zdenerwowanie nie pomoże ani zwierzęciu ani jego właścicielowi. Zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po telefon i skonsultować się z lekarzem. O ile to możliwe poprosić o wizytę domową. Jeśli akurat zdarzy się tak, że lekarz nie odbiera telefonu można odwiedzić stronę internetową PKT.pl - spis weterynarzy w Polsce (najlepiej dodać ją do zakładek) i tam odnaleźć lekarza weterynarii w rejonie swojego miejsca zamieszkania. Jeżeli podejrzewamy, że zwierzę potrzebuje czegoś więcej niż wizyta domowa (zewnętrzne obrażenia wyglądają poważnie a zwierzę wyraźnie cierpi) można na wspomnianej stronie odszukać również przychodnię weterynaryjną oferującą kompleksową opiekę nad zwierzęciem, łącznie z zabiegami chirurgicznymi, badaniami RTG, USG, EKG, analizami laboratoryjnymi oraz szpitalem dla zwierząt. Przy wyborze najlepszej kliniki dla zwierząt niewątpliwie pomocą będą opinie dodane przez właścicieli zwierząt, którzy mieli potrzebę je odwiedzić. Można tam znaleźć również ceny obowiązujące w konkretnych miejscach i u konkretnych lekarzy. Jest to bardzo wygodne i pozwala ominąć często krępujące pytanie: a ile to leczenie będzie kosztowało?

Zazwyczaj przy przychodniach i klinikach weterynaryjnych działają sklepy zoologiczne, w których można kupić nie tylko podstawowe wyposażenie potrzebne zwierzęciu, ale także wszelkie akcesoria jakie mogą być niezbędne do prawidłowej rehabilitacji ulubionego czworonoga.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie